Americký regulační úřad Nuclear Regulatory Commission (NRC) schválil společnosti DTE Energy kombinovanou licenci (COL) pro třetí blok jaderné elektrárny Fermi. Je to vůbec první stavební povolení, které bude uděleno reaktoru ESBWR od společnosti GE Hitachi.

esbwr
Řez blokem s reaktorem ESBWR. (Zdroj: World Nuclear News)

Licence, o které NRC říká, že bude vydána bez prodlení, umožní DTE Energy vybudovat a provozovat blok v místě přilehlém k jeho provozovanému varnému reaktoru Fermi 2 na břehu jezera Erie. Společnost nepotvrdila vybudování nové elektrárny, ale uvedla, že si tuto možnost nechává otevřenou pro dlouhodobé účely plánování.

Kombinovaná licence se vztahuje na varný reaktor ESBWR (Economic Simplified Boling Water Reactor) – patřící společnosti GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) – který získal od NRC certifikaci návrhu v září 2014. Reaktor s výkonem 1600 MWe obsahuje pasivní bezpečnostní prvky, které umožnují, aby se reaktor v případě nouzového odstavení dochlazoval sám bez potřeby externí dodávky elektřiny nebo lidského zásahu. Také používá méně čerpadel a mechanických pohonů, než reaktory s aktivními bezpečnostními systémy. Podle společnosti GEH reaktor ESBWR rovněž nabízí nejnižší předpokládané náklady na provoz, údržbu a personál vztažené na jednu kilowatu výkonu.

Rozhodnutí NRC uzavřelo proces technického, bezpečnostního a environmentálního přezkumu, který začal v září 2008. Tehdy DTE předložilo žádost o kombinovanou licenci pro navrhovanou elektrárnu. Regulátor dokončil svůj environmentální přezkum a vydal konečné vyjádření o dopadu elektrárny na životní prostředí v lednu 2014.

Žádost o kombinovanou licenci byla podána před havárii ve  Fukušimě v roce 2011. Regulační úřad NRC uložil na licenci podmínky adresující provozní pofukušimské požadavky na strategie pro zmírnění následků případné havárie, provozování bazénu s vyhořelým palivem, a plány a postupy havarijní připravenosti. Další podmínka vyžaduje sledování a analýzu vysoušeče páry v elektrárně při uvedení do provozu. Všechny podmínky jsou v souladu s platnými požadavky NRC pro stávající varné reaktory, které jsou provozovány na zvýšených úrovních výkonu.

Společnost GE Hitachi blahopřála DTE k přijetí nové licence, což prezident GE Hitachi a generální ředitel společnosti Caroline Reda popsal jako „důležitý milník pro ESBWR“.

Druhá žádost o kombinovanou licenci pro reaktor ESBWR pro blok North Anna 2 společnosti Dominion Virginie Power, je nyní projednáván regulačním úřadem NRC. Společnost GE Hitachi očekává, že licenci pro tento projekt obdrží v roce 2016. Firma také uvedla, že certifikace NRC vydláždila cestu pro to, aby byl ESBWR postaven i na dalších místech po celém světě, přičemž poukázal na Brazílii, Indii, Polsko, Saúdskou Arábii, Jižní Afriku, Švédsko a Vietnam jako na potenciální místa projektu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..