Japonský regulační úřad schválil stavební plán společnosti Kyushu Electric Power Company pro druhý blok jaderné elektrárny Sendai. Společnost doufá, že první blok elektrárny se podaří restartovat letos v červenci, druhý blok by pak ráda znovu zprovoznila během následujících dvou měsíců.

Sendai 460 (Kyushu)
Jaderná elektárna Sendai (zdroj: World Nuclear News)

V červenci 2013 podala společnost Kyushu regulačnímu úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA) společnou žádost o potřebná oprávnění k restartování obou bloků JE Sendai v japonské prefektuře Kagošima. Tato povolení zahrnují svolení ke změně instalací reaktorů, souhlas se stavebním plánem k posílení odolnosti elektrárny a finální bezpečnostní kontrolu. Kontrola má zajistit, aby bloky splňovaly nové bezpečnostní požadavky.

Regulační úřad NRA udělil společnosti Kyushu souhlas ke změně instalací reaktorů obou bloků v září 2014. Toto povolení představuje zdaleka nejdůležitější část licenčního procesu. Jejich vydáním úřad NRC uznává oba reaktory, a elektrárnu jako celek, schopné bezpečného provozu. Schválení stavebního plánu společnosti Kyushu pro první blok JE Sendai bylo uděleno 18. března 2015.

Dne 22. května 2015 úřad NRA schválil stavební plán i pro druhý blok. Pozměňovací návrh k tomuto plánu předložila společnost Kyushu dne 28. dubna 2015.

S posledním schválením mají oba bloky JE Sendai uděleny dvě ze tří regulačních povolení potřebných k restartu. Zbývající povolení musí schválit inspekce po zkontrolování provozních bezpečnostních programů.

Společnost Kyushu již obdržela souhlas ke znovu spuštění prvního a druhého bloku JE Sendai i od prefekturní vlády, tedy města Sacuma-Sendai.

Předběžné inspekce byly na prvním bloku zahájeny dne 30. března. Zavezení paliva do reaktoru plánuje společnost Kyushu na první polovinu června. Následné závěrečné bezpečnostní inspekce předcházejí znovuspuštění bloku v polovině července. Plného výkonu by pak měl blok dosáhnout koncem měsíce. Do normálního provozu se blok podle plánu vrátí uprostřed srpna.

Oba tlakovodní reaktory, každý i výkonu 890 MWe, JE Sendai byly původně odstaveny pro pravidelnou kontrolu v květnu, respektive v září 2011. Restart těchto bloků byl upřednostněn z části i kvůli místní veřejné podpoře v prefektuře Kagošima.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..