Úterý, 27 října
Shadow

První japonské reaktory jsou připraveny k opětovnému uvedení do provozu

Japonský regulační úřad schválil stavební plán společnosti Kyushu Electric Power Company pro druhý blok jaderné elektrárny Sendai. Společnost doufá, že první blok elektrárny se podaří restartovat letos v červenci, druhý blok by pak ráda znovu zprovoznila během následujících dvou měsíců.

Sendai 460 (Kyushu)
Jaderná elektárna Sendai (zdroj: World Nuclear News)

V červenci 2013 podala společnost Kyushu regulačnímu úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA) společnou žádost o potřebná oprávnění k restartování obou bloků JE Sendai v japonské prefektuře Kagošima. Tato povolení zahrnují svolení ke změně instalací reaktorů, souhlas se stavebním plánem k posílení odolnosti elektrárny a finální bezpečnostní kontrolu. Kontrola má zajistit, aby bloky splňovaly nové bezpečnostní požadavky.

Regulační úřad NRA udělil společnosti Kyushu souhlas ke změně instalací reaktorů obou bloků v září 2014. Toto povolení představuje zdaleka nejdůležitější část licenčního procesu. Jejich vydáním úřad NRC uznává oba reaktory, a elektrárnu jako celek, schopné bezpečného provozu. Schválení stavebního plánu společnosti Kyushu pro první blok JE Sendai bylo uděleno 18. března 2015.

Dne 22. května 2015 úřad NRA schválil stavební plán i pro druhý blok. Pozměňovací návrh k tomuto plánu předložila společnost Kyushu dne 28. dubna 2015.

S posledním schválením mají oba bloky JE Sendai uděleny dvě ze tří regulačních povolení potřebných k restartu. Zbývající povolení musí schválit inspekce po zkontrolování provozních bezpečnostních programů.

Společnost Kyushu již obdržela souhlas ke znovu spuštění prvního a druhého bloku JE Sendai i od prefekturní vlády, tedy města Sacuma-Sendai.

Předběžné inspekce byly na prvním bloku zahájeny dne 30. března. Zavezení paliva do reaktoru plánuje společnost Kyushu na první polovinu června. Následné závěrečné bezpečnostní inspekce předcházejí znovuspuštění bloku v polovině července. Plného výkonu by pak měl blok dosáhnout koncem měsíce. Do normálního provozu se blok podle plánu vrátí uprostřed srpna.

Oba tlakovodní reaktory, každý i výkonu 890 MWe, JE Sendai byly původně odstaveny pro pravidelnou kontrolu v květnu, respektive v září 2011. Restart těchto bloků byl upřednostněn z části i kvůli místní veřejné podpoře v prefektuře Kagošima.

Zdroj: World Nuclear News

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..