Přijetí Aktualizace státní energetické koncepce (ASEK) přivítali zástupci plynáren, tepláren, Hospodářská kontrola i společnost ČEZ, naopak ekologická organizace Greenpeace se schválením energetické koncepce nesouhlasí do doby, než bude rozhodnuto o takzvaných limitech těžby hnědého uhlí. Energetická koncepce, kterou vláda schválila 18. května, určí směřování české energetiky v několika dalších desetiletích. Ekologické organizace i zástupci solárních firem zastávají negativní postoj i k plánovanému rozšíření jaderné energetiky v Česku.

2-tem
Ilustrační obrázek (zdroj: zprávy.e15.cz)

V koncepci je k nalezení celkem šest scénářů, podle kterých by se mohla odvíjet česká energetika do roku 2040. Nejpravděpodobnější z nich je obsažen ve variantě s názvem optimalizovaný scénář. Tato varianta počítá s jádrem jako s primárním energetickým zdrojem v roce 2040. Doplnit by ho pak měl zemní plyn a ropa.

„V dnešní hektické a turbulentní době je důležité, že máme alespoň základní vodítko pro budoucí rozhodování a investice,“ uvedl dnes předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR a bývalý premiér Mirek Topolánek. Dále dodal, že po schválení dokumentu ASEK by měla přijít na řadu řada dalších kroků v exekutivní i legislativní oblasti, jinak se obává, že koncepce zůstane pouze na papíře.

Podobný postoj zaujímá i prezident hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. „Scénář odrážející současný stav a predikovaný vývoj spotřeby energií do roku 2040 ztělesněný v ASEK není podle komory zcela ideální. Na druhou stranu v rámci uplynulých let jde o variantu, která umožní podnikatelům i státu prostředky, kupříkladu do rekonstrukce a modernizace zařízení na výrobu a přenos energií, investovat účelně,“ uvedl dnes Dlouhý.

I plynaři jsou mezi těmi, kteří vítají přijetí energetické koncepce. Předseda Rady Českého plynárenského svazu Miloslav Zaur uvedl, že pro další rozvoj plynárenství je nastavení dlouhodobého stabilního rámce nezbytné.

„ASEK podle nás realisticky popisuje budoucí vývoj v Česku z hlediska zdrojů, tedy dožívání uhlí, v horizontu následujících desetiletí,“ řekl ČTK Ladislav Kříž, mluvčí energetické společnosti ČEZ. „Je dobře, že ani do budoucna se nebudeme spoléhat na dovoz elektřiny,“ dodal.

Naopak kritiku koncepce obdržela od zástupců solárních společností a ekologických organizaci. Nejvíce jim podle jejich slov vadí plánovaný rozvoj jaderných zdrojů. „Česko bude posilovat jadernou energetiku, a to i přes rostoucí cenu tohoto řešení,“ uvedl dnes Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost. S možností šetrné energetiky podle něj koncepce opět nepočítá. Do šetrné energetiky patří především inteligentní sítě, elektromobilita (tedy rozvoj elektrických automobilů) či rozvoj dalších systémů na ukládání energie, například baterií. Podle aliance Šance pro budovy kritizuje koncepci za přílišnou podporu jaderných zdrojů. Podle ní by bylo výhodnější podpořit renovace a zateplení budov, popřípadě další energetické úspory.

Ekologickým organizacím se také nelíbí to, že koncepce byla schválená ještě před dořešením otázky prolomení těžebních limitů hnědého uhlí v Ústeckém kraji. „Schválit energetickou koncepci bez rozhodnutí o limitech je jako postavit auto bez jednoho kola s tím, že ho dodáte později. Pokud mají ministři pocit, že ani po pěti letech projednávání nemají dost informací, měli odložit schválení celé energetické koncepce,“ uvedl Jan Rovenský z Greenpeace ČR.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..