Ještě dne 29. dubna hasiči bojovali s nejhorším lesním požárem na Ukrajině za posledních 23 let. Státní úřednici oznámili, že šíření požáru na místě černobylské jaderné elektrárny bylo zastaveno. Premiér Arsenij Jaceňuk uvedl 28. dubna den, že situace je již pod kontrolou a že nedošlo k žádným změnám úrovně radiačního pozadí.

Chernobyl forest fires - April 2015 - 460
Nejhorší lesní požár na Ukrajině od roku 1992. (Zdroj: World Nuclear News)

„Naše státní pohotovostní služby velmi aktivně pracují na lokalizaci ohňů,“ oznámil Jaceňuk v televizní reportáži z okolí požáru. „Bylo nasazeno několik vozidel, jeden vrtulník a tři letadla. K zamezení šíření ohně jsou nasazeny značné síly, včetně těch z ministerstva vnitra.“ Také dodal, že úřady mají podezření, že oheň byl založen úmyslně, protože pokrývá oblasti na obou stranách řeky.

Ve státním prohlášení Nikolaj Čečetkin, zástupce vedoucího Ukrajinské státní pohotovostní služby, také uvedl žhářství jako pravděpodobnou příčinu požáru.

Plameny vypukly odpoledne 28. dubna asi 20 kilometrů od Černobylu – v severní Ukrajině. V platnosti zůstává třiceti kilometrová uzavřená zóna, která byla ustanovena po nehodě způsobené požárem na čtvrtém bloku místní jaderné elektrárny v roce 1986.

Práce v areálu elektrárny dosáhly důležitého milníku v březnu, kdy konstrukce nového černobylského sarkofágu vstoupila do závěrečné fáze. Obří konstrukce – navržena tak aby starý černobylský sarkofág a zbytky poškozeného reaktrou byly bezpečně a ekologicky zajištěny – má být podle plánu dokončena koncem roku 2017. Jakmile bude dokončena, konstrukce se umístí nad starý sarkofág ukrývající nehodou poškozený reaktor.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..