Při dnešní návštěvě jaderné elektrárny Dukovany premiér Sobotka uvedl, že vládní koncepce rozvoje jaderné energetiky počítá s výstavbou dvou nových bloků v obou českých jaderných elektrárnách. První nový blok by se měl s ohledem na stáří elektrárny stavět v Dukovanech. Podle premiéra by tak tendr na výběr dodavatele nového bloku mohl začít již na konci příštího roku.

GIB5b6cb4_P201505230483401
Premiér Sobotka na návštěvě v jaderné elektrárně Dukovany (Zdroj: lidovky.cz)

K projednávání Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky se chce vláda vrátit 3. června. Dokument mimo jiné obsahuje i možnosti financování budoucích nových jaderných zdrojů v Česku. Podle premiéra bude rozhodnutí vlády v této problematice klíčové pro budoucnost české energetiky. „Pokud se podaří tuto koncepci schválit, umožní to, aby ještě před koncem příštího roku mohlo být zahájeno výběrové řízení na dodavatele výstavby nového dukovanského bloku,“ řekl Sobotka.

Premiér uvedl, že je velmi potěšující, že rozvoj jaderné elektrárny Dukovany je místním obyvatelstvem i krajem Vysočina tolik podporován. Dále uvedl, že elektrárna tvoří základ ekonomické stability regionu.

V pátek elektrárnu navštívil také ministr financí Andrej Babiš. Na své návštěvě řekl, že financování prvního nového bloku Dukovan by měla zajistit společnost ČEZ. Ta v současné době provozuje obě české jaderné elektrárny. Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš uvedl, že výstavba nového dukovanského bloku by mohla začít v roce 2025. Do provozu by se pak podle něj elektrárna mohla uvést o sedm let později.

Premiér Sobotka předpokládá, že společnost ČEZ založí na stavbu nových jaderných bloků dceřinou firmu. „Pokládám za reálné také to, že dodavatel by se mohl na investici kapitálově podílet. Přípravu investice musí financovat ČEZ. Nejsem stoupencem toho, aby vláda garantovala výkupní ceny za 20 nebo 30 let, pokládám to za riziko pro veřejné rozpočty,“ řekl Sobotka.

Na pondělním jednání vláda schválila aktualizaci energetické koncepce. Dokument počítá s dalším rozvojem jaderné energetiky v České Republice. Česko by si podle ní mělo udržet energetickou soběstačnost. Primárně by se elektřina v ČR měla vyrábět z jádra a obnovitelných zdrojů.

Nyní se očekává schválení Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky (NAPJE). Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) by na schválení NAPJE mělo na konci prázdnin navázat i vyřešení otázky ohledně prolomení či zachování těžebních limitů hnědého uhlí. Vyřešením těchto oblastí dojde podle něj k významnému posunu v představách o vývoji české energetiky.

Ještě bude nutné dořešit otázku chlazení nových bloků včetně zajištění nutné kvality vody v řece Jihlavě a vodním díle Dalešice a Mohelno, uvedl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek. „Všechny krajské orgány jsou připraveny při rozvoji Jaderné elektrárny Dukovany spolupracovat,“ dodal.

Za nový blok v Dukovanech již několik let bojují místní politici. Při své páteční návštěvě Dukovan předseda sdružení Energetické Třebíčsko Vítězslav Jonáš uvedl, že schválení státní energetické koncepce v současném znění považuje za velmi důležitý krok vpřed. „Pro region je to vzkaz úžasný, nicméně je to první vyhraná bitva, nikoli válka,“ řekl.

Čtyři bloky jaderné elektrárny Dukovany dosahují celkového výkonu 2040 MWe. Nový blok by měl stát na zhruba kilometrovém pozemku směrem ke Slavěticím. V současné době na něm probíhají geologické průzkumy. Projektový manažer společnosti ČEZ Martin Uhlíř uvedl, že nyní je v Dukovanech zvažována stavba bloku o výkonu mezi 1200 až 1700 MWe. Nejviditelnější dominantou nového bloku se stane 180 m vysoká chladící věž. Bude tak ještě o zhruba 60 metrů vyšší než ty současné.

Zdroj: ČTK

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..