Mezi hlavní priority předsednictví České republiky patří dokončení vnitřního trhu energií v Evropě. Po setkání s Marošem Šefčovičem, místopředsedou Evropské komise pro energetickou unii, to uvedl český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Při setkání se mluvilo hlavně o projektu energetické unie, která bude prioritou při blížícím se českém předsednictví visegrádské skupiny. Visegrádskou skupinu Česká republika povede od července letošního roku.

„V projektu energetické unie je českou prioritou dokončení vnitřního trhu s energií. Česká vláda zároveň bude i nadále trvat na vlastní tvorbě energetického mixu včetně jádra. Při dalším rozvoji energetické unie se Česká republika bude zasazovat o vyvážené dodržování trojice evropských cílů, tj. bezpečnosti, cenové udržitelnosti a ochrany životního prostředí,“ uvedl po setkání Sobotka.
V březnu tohoto roku schválil summit Evropské unie projekt energetické unie, který má snížit evropskou závislost na dovezeném plynu z Ruska, zajistit bezpečnou a levnou energii pro občany i firmy a posílit evropskou pozici při vyjednávání kontraktů z oblasti energetiky.
Na jednání místopředseda EK Šefčovič představil českému premiéru Sobotkovi analýzu vytvořenou Evropskou komisí. Cílem analýzy je zmapovat evropské národní energetické politiky a ukázat členským státům, jaké příležitosti a výzvy pro ně z projektu energetické unie vyplývají.
Evropská komise členským státům navrhne, aby si příští rok jednotlivě vypracovaly národní energetické a klimatické plány, uvedl na následném setkání o energetické účinnosti Šefčovič. První zprávu o fungování energetické unie plánuje Evropská komise předložit ještě v letošním říjnu.
Poté Šefčovič vystoupil i na pražském Evropském jaderném fóru, kde zopakoval hlavní cíle projektu. Se svým příspěvkem poté vystoupil i slovenský premiér Robert Fico. Podle něj úkolem energetické komise je, aby skloubila dvě na první pohled protichůdné věci – řešení energetického vývoje v nadnárodním měřítku a respektování historického vývoje energetického mixu v jednotlivých státech. Prohlásil, že Slovensko respektuje a bude respektovat jakýkoliv energetický mix svých sousedů, totéž tedy očekává i od ostatních států.
V minulém týdnu schválila vláda ČR aktualizaci státní energetické koncepce. V dokumentu se uvádí, že primárním zdrojem výroby elektrické energie v České republice by se v budoucnu měly stát jaderné elektrárny a obnovitelné zdroje. I slovenský premiér Fico vyjádřil při svém projevu podporu jaderné energetice. „Slovensko podporovalo, podporuje a bude podporovat jadernou energetiku,“ zdůraznil Fico.
Zopakoval i postavení slovenské vlády proti prodeji 66% podílu italské společnosti Enel v největším slovenském výrobci elektřiny, společnosti SE, před zprovozněním dvou nových bloků jaderné elektrárny Mochovce. Podle nynějších plánu by první z bloků mohl vstoupit do provozu ke konci roku 2016.
Na druhou stranu však s rozhodnutím a rozvoji jaderné energetiky nesouhlasí několik nevládních a ekologických organizací. Mezi nimi je například i Hnutí Duha, sdružení Calla či Aliance pro energetickou soběstačnost. Všechny tři organizace v pondělí oslovily Sobotku i Šefčoviče v dopise, ve kterém chtějí upozornit na stinné stránky jaderné energetiky. Mezi problémy uvádí například ekonomická rizika pro spotřebitele či podle nich stále nedořešený problém jaderného odpadu.
Zdroj: ČTK