Mezi hlavní priority předsednictví České republiky patří dokončení vnitřního trhu energií v Evropě. Po setkání s Marošem Šefčovičem, místopředsedou Evropské komise pro energetickou unii, to uvedl český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Při setkání se mluvilo hlavně o projektu energetické unie, která bude prioritou při blížícím se českém předsednictví visegrádské skupiny. Visegrádskou skupinu Česká republika povede od července letošního roku.

bohuslav_sobotka_portret_450x300
Premiér Sobotka (zdroj: www.cssd.cz)

„V projektu energetické unie je českou prioritou dokončení vnitřního trhu s energií. Česká vláda zároveň bude i nadále trvat na vlastní tvorbě energetického mixu včetně jádra. Při dalším rozvoji energetické unie se Česká republika bude zasazovat o vyvážené dodržování trojice evropských cílů, tj. bezpečnosti, cenové udržitelnosti a ochrany životního prostředí,“ uvedl po setkání Sobotka.

V březnu tohoto roku schválil summit Evropské unie projekt energetické unie, který má snížit evropskou závislost na dovezeném plynu z Ruska, zajistit bezpečnou a levnou energii pro občany i firmy a posílit evropskou pozici při vyjednávání kontraktů z oblasti energetiky.

Na jednání místopředseda EK Šefčovič představil českému premiéru Sobotkovi analýzu vytvořenou Evropskou komisí. Cílem analýzy je zmapovat evropské národní energetické politiky a ukázat členským státům, jaké příležitosti a výzvy pro ně z projektu energetické unie vyplývají.

Evropská komise členským státům navrhne, aby si příští rok jednotlivě vypracovaly národní energetické a klimatické plány, uvedl na následném setkání o energetické účinnosti Šefčovič. První zprávu o fungování energetické unie plánuje Evropská komise předložit ještě v letošním říjnu.

Poté Šefčovič vystoupil i na pražském Evropském jaderném fóru, kde zopakoval hlavní cíle projektu. Se svým příspěvkem poté vystoupil i slovenský premiér Robert Fico. Podle něj úkolem energetické komise je, aby skloubila dvě na první pohled protichůdné věci – řešení energetického vývoje v nadnárodním měřítku a respektování historického vývoje energetického mixu v jednotlivých státech. Prohlásil, že Slovensko respektuje a bude respektovat jakýkoliv energetický mix svých sousedů, totéž tedy očekává i od ostatních států.

V minulém týdnu schválila vláda ČR aktualizaci státní energetické koncepce. V dokumentu se uvádí, že primárním zdrojem výroby elektrické energie v České republice by se v budoucnu měly stát jaderné elektrárny a obnovitelné zdroje. I slovenský premiér Fico vyjádřil při svém projevu podporu jaderné energetice. „Slovensko podporovalo, podporuje a bude podporovat jadernou energetiku,“ zdůraznil Fico.

Zopakoval i postavení slovenské vlády proti prodeji 66% podílu italské společnosti Enel v největším slovenském výrobci elektřiny, společnosti SE, před zprovozněním dvou nových bloků jaderné elektrárny Mochovce. Podle nynějších plánu by první z bloků mohl vstoupit do provozu ke konci roku 2016.

Na druhou stranu však s rozhodnutím a rozvoji jaderné energetiky nesouhlasí několik nevládních a ekologických organizací. Mezi nimi je například i Hnutí Duha, sdružení Calla či Aliance pro energetickou soběstačnost. Všechny tři organizace v pondělí oslovily Sobotku i Šefčoviče v dopise, ve kterém chtějí upozornit na stinné stránky jaderné energetiky. Mezi problémy uvádí například ekonomická rizika pro spotřebitele či podle nich stále nedořešený problém jaderného odpadu.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..