Při návštěvě jaderné elektrárny Dukovany ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvedl, že rozšíření elektrárny o nový blok by měla financovat společnost ČEZ. Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše je společnost ČEZ nejméně zadlužená ze všech velkých evropských energetických firem, a tudíž by si dostavbu nových bloků mohla dovolit. Teoreticky by tak stavba nového dukovanského bloku mohla začít v roce 2025 s tím, že do provozu by nový blok mohl být uveden o sedm let později.

DMK247211_dukovany6
Noční pohled na jadernou elektrárnu Dukovany (Zdroj: idnes.cz)

V pondělí vláda schválila Aktualizaci energetické koncepce (ASEK). Ta počítá s dalším rozvojem jaderné energetiky na území Česka. Podle ministra Babiše by se nové bloky měly stavět jak v Temelíně, tak v Dukovanech. Osobně prý za prioritu považuje rozšíření Dukovan. Stát vlastní v ČEZu kolem 70 % akcií. V sobotu plánuje navštívit Dukovany i premiér Sobotka (ČSSD).

Podle ČTK dnes Babiš uvedl, že se vláda bude jadernou energetikou nadále zabývat. „Pravděpodobně bude zvolena strategie – první blok v Dukovanech a potom paralelně připravovat Temelín a další blok v Dukovanech,“ dodal Babiš. Podle něj by ČEZ, který provozuje obě české jaderné elektrárny, na dostavbu první nového bloku v Dukovanech měl mít. „Jsem o tom přesvědčen, že ČEZ může ten první blok zvládnout z vlastních zdrojů,“ řekl. U dalších jaderných bloků by se pak podle Babiše mohla zvolit jiná forma financování.

Schválená aktualizace státní energetické koncepce (ASEK) počítá s jadernou energetikou jako s hlavním zdrojem výroby elektrické energie v Česku, doplnit by ji měly obnovitelné zdroje. Premiér Sobotka a ministr financí Babiš se shodli na tom, že stát nebude poskytovat garance výkupní ceny elektřiny z nových jaderných bloků. „Otázka je, jakým způsobem zajistit elementární návratnost projektu. Což je samozřejmě důležité pro společnost ČEZ i pro věrohodnost tendru (na dodavatele). Takže tuto debatu povedeme,“ řekl dnes v této souvislosti ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš.

Navazující dokument Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky (NAPJE) řeší mimo jiné i financování stavby budoucích jaderných zdrojů v ČR. K jeho projednávání se vláda vrátí 3. června.

Rozšíření Dukovan o nový blok se snaží již několik let prosadit místní politici. Při dnešní návštěvě Dukovan předseda sdružení Energetické Třebíčsko Vítězslav Jonáš uvedl, že schválení dokumentu ASEK považuje za důležitý krok vpřed. „Pro region je to vzkaz úžasný, nicméně je to první vyhraná bitva, nikoli válka,“ dodal.

Čtyři bloky jaderné elektrárny Dukovany dosahují celkového výkonu 2040 MWe. Nový blok by měl stát zhruba na kilometrovém pozemku směrem ke Slavěticím. V současné době na něm probíhají geologické průzkumy. Projektový manažer společnosti ČEZ Martin Uhlíř uvedl, že nyní je v Dukovanech zvažována stavba bloku o výkonu mezi 1200 až 1700 MWe. Nejviditelnější dominantou nového bloku se stane 180 m vysoká chladící věž. Bude tak ještě o zhruba 60 metrů vyšší než ty současné.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..