Je tomu již 30 let, co do zkušebního provozu byl dne 3. května 1985 uveden první blok jaderné elektrárny Dukovany. Za 30 let života čtyři dukovanské bloky vyrobily tolik elektřiny, že by celé České republice vystačila na 6 let. Majitel a provozovatel elektrárny, společnost ČEZ, nyní usiluje o to, aby byla prvnímu bloku udělena nová provozní licence, umožňující jeho provoz až do roku 2025.

1347273901_P201209100426601
JE Dukovany (zdroj: financninoviny.cz)

 

Výstavbu jaderné elektrárny Dukovany (v tehdejších dokumentech pod označením V-2) nacházející se nedaleko města Třebíč, odstartoval na jaře roku 1970 podpis dohody mezi Československém a Sovětským svazem o spolupráci na vybudování dvou jaderných elektráren, přičemž jedna měla stát v Česku, druhá na Slovensku. V dubnu 1974 ale předsednictvo vlády rozhodlo o převodu dukovanského projektu do Jaslovských Bohunic. Stalo se tak nedlouho poté, co byly na místě budoucí elektrárny zahájeny přípravné práce. V třebíčském regionu pak měl vyrůst jaderný zdroj nikoliv o dvou ale o čtyřech blocích. O dva roky později pak ještě bylo rozhodnuto, že se v Dukovanech postaví modernizované a bezpečnější verze reaktorů VVER-440 typ 213.

Stavba v Dukovanech se naplno rozeběhla v roce 1978. Současně s elektrárnu vyrostly i dvě přehradní nádrže Dalešice a Mohelno, které slouží jako zdroj vody pro elektrárnu. V obou přehradách jsou navíc umístěny vodní elektrárny.

V roce 1982 byl první blok jaderné elektrárny Dukovany osazen tlakovou nádobou reaktoru. Zavážení paliva do něj začalo o rok později na Silvestra 1983. Dne 12. února 1985 byla v prvním bloku jaderné elektrárny Dukovany zahájena štěpná reakce. Již koncem února začal blok do sítě dodávat první elektřinu, od května pak probíhal půlroční zkušební provoz.

Díky zkušenostem z prvního bloku se práce na ostatních třech obešly bez větších potíží. Během roku 1986 byly v Dukovanech do provozu uvedeny hned dva jaderné bloky. To byl tehdy počin unikátní v celosvětovém měřítku. Poslední čtvrtý blok byl spuštěn v červenci 1987, elektrárna tak dosáhla maximálního projektového výkonu.

Spuštění Dukovan bylo obrovským milníkem nejen pro československou energetiku, ale mělo i obrovský význam pro rozvoj zdejšího jaderného strojírenství. Přestože byl projekt elektrárny zpracován sovětskou firmou LOTEP, zhruba 80 % všech zařízení použitých v elektrárně bylo vyrobeno v Československu. Reaktory a turbogenerátory dodala Škoda Plzeň, na stavbě se velkou měrou podílely i vítkovické strojírny či generální dodavatel stavby společnost Průmyslové stavby Brno.

Z původního výkonu 1760 MWe se díky modernizaci podařilo zvýšit výkon dukovanských bloků na dnešních celkových 2040 MWe. Kromě zvýšení výkonu se podařilo prodloužit cyklus výměny paliva z tří na pět let. K dalším významným objektům vybudovaných v Dukovanech od jejich spuštění patří dvojice meziskladů vyhořelého paliva nebo nejnovější stavba nižších a vůči větru odolnějších věží pro chlazení bezpečnostních systémů.

Pro letošní rok má vedení jaderné elektrárny Dukovany jako hlavní cíl získat od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost novou provozní licenci pro první blok, která by prodloužila životnost tohoto bloku o dalších 10 let. Předsedkyně úřadu Dana Drábová již v minulosti dala najevo, že je to reálný cíl. „My víme, že technicky na to ty bloky mají. Mají na to, aby byly provozovány do roku 2025, případně do roku 2035, když se o ně bude ČEZ řádně starat,“ prohlásila Drábová loni v listopadu. V té době by mohl v Dukovanech stát nový blok o výkonu kolem 1200 MWe. Jeho výstavba je však stále pouze zvažovaná.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..