Tým odborníků na jadernou bezpečnost z mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) dokončil posouzení toho, jak ČEZ splnil bezpečnostní doporučení vydané při předchozí misi. Společnost ČEZ je největším českým výrobcem elektřiny a provozovatelem obou českých jaderných elektráren Dukovan a Temelína.

800x800_10_OSART_provoz

Tým odborníků z MAAE Operational Safety Review Team (OSART) zjistil, že šest z devíti požadavků, vydaných předchozí misí v říjnu 2013, bylo kompletně splněno. V prohlášení dne 22. května MAAE uvedla, že na ostatních požadavcích byl proveden uspokojující pokrok. Agentura však doporučuje na těchto požadavcích dále pracovat.

Mezi požadavky z roku 2013, které již byly úplně splněny, jsou například: rozšíření nezávislého dohledu nad všemi podnikovými funkcemi, které by mohly ovlivnit jadernou bezpečnost; zlepšení systému komunikace a sdílení osvědčených postupů; a vylepšení postupu přenechávání klíčových pozic ve firmě.

Podle odborníků by měl ČEZ dále zapracovat na přístupu managementu na všech úrovních společnosti, dočasné změny na zařízení elektrárny by měly být prováděny jednotným způsobem s jasně danými cíli a všechny konstrukční požadavky systémů elektrárny by měly být kontrolovány jednotným způsobem.

Tým složený z odborníků z Finska, Ruska a Velké Británie předal svoji zprávu managementu společnosti ČEZ. Nyní má společnost ČEZ a český regulační úřad SÚJB možnost podat ke zprávě faktické připomínky, které poté MAAE zhodnotí. Konečná verze zprávy pak bude předložena české vládě během následujících tří měsíců.

ČEZ byl první společností, která se podrobila korporátnímu přezkumu OSART, což je dodatek k programu OSART mezinárodní agentury pro atomovou energii. Korporátní přezkum OSART se zaměřuje na centralizované funkce společností, které ovlivňují všechny provozní aspekty jaderných elektráren. Přezkum byl proveden na základě pozvání české vlády.

Mise OSART jsou navrženy jako přezkumné programy a aktivity nezbytné pro bezpečnost jaderného provozu. Neslouží tak jako regulační kontrola, ani jako zhodnocení projektu, ani jako náhrada za obsáhle zhodnocení celkového stavu bezpečnosti elektráren. Hlavním cílem misí OSART je zlepšení provozní bezpečnosti objektivním posouzením bezpečnostních výkonů, které jsou srovnávány s bezpečnostními standardy MAAE, a následným vydáním případných doporučení. Většina misí OSART je prováděna v jaderných elektrárnách. Navazující mise jsou standartní součástí programu OSART. Typicky jsou prováděny během dvou let od úvodní mise.

V současnosti se podíl jaderné energie na českém energetickém mixu pohybuje zhruba okolo 35 %. Do roku 2040 se však očekává nárůst podílu jádra v Česku na 46 až 58 %. Zvýšení podílu jádra je jedním z cílů uvedených v Aktualizaci energetické koncepce (ASEK), kterou česká vláda před týdnem schválila.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..