Výstavba nových bloků a prodlužování životnosti těch současných patřících k National Purchasing Partners (NPP) pomůže naplnit hlavní cíle v oblasti evropské energetické politiky: čistá energie, příznivé ceny a bezpečnost dodávek. Při diskuzi o důležitosti jaderné energie pro splnění požadavků pro evropské země, konference New Nuclear Watch Europe o budoucnosti jaderné energie v Evropě představila zásadní roli jaderné energie v budoucnosti energetické politiky EU.

NNWE

Evropská komise potvrdila, že jaderná energie je součástí strategického energetického plánu Evropské unie, a zdůrazňuje, že firmy potřebují dlouhodobý plán pro řízení jaderné energetiky. Massimo Garribba, vedoucí oddělení pro jadernou bezpečnost a palivového cyklu ředitelství společnosti DG Energy, souhlasí s argumentem odborníků, že jaderná energie významně přispívá ke snižování emisí oxidu uhličitého a ke zlepšení celkové energetické bezpečnosti, přičemž zůstává jedním z ekonomicky nejproveditelnějším řešením. Zdůraznil však, že je to na členských státech jakou cestu si zvolí ke splnění cílů v oblasti emisí skleníkových plynů.

Poslanec parlamentu a předseda New Nuclear Watch Europe, Tim Yeo, uvedl, že „Jaderná energie je jediným řešením pro Evropu, pokud čistá energie, dostupné ceny a bezpečnost dodávek zůstávají prioritami Evropské unie.“

Hlava londýnské investiční výzkumné firmy Trusted Sources, Christopher Granville, poukázal na to, že hlavní rizika pro zabezpečení dodávek energie v jaderném průmyslu  neplynou ze závislosti na zahraničních dodávkách paliva. Zde zajišťují energetickou bezpečnost rovnováha trhu a snahy regulačních úřadů. Rizika pocházejí z nedostatečných investic, zpoždění a překročení nákladů na nové stavby.

Zástupce Arevy pro instituce EU, Baptiste Buet, odkazoval na potřebu státní podpory, která představuje základní oporu pro rozvoj jaderné energetiky v Evropě.

Dr. Kirill Komarov, náměstek generálního ředitele Rosatomu, řekl: „Již po desetiletí dodáváme jaderné palivo do mnoha zemí světa a zůstáváme spolehlivým partnerem pro Evropu v rozvoji její jaderné energetiky. Jsme pro svobodné a spravedlivé hospodářské soutěže na trhu, kde bezpečnost, kvalita a spolehlivost vždy vyhrává, a pro zachované oddělení jaderné energie od proměnlivosti geopolitiky.“

New Nuclear Watch Europe (NNWE), založena Timem Yeo na konci roku 2014, je zájmová skupina, která byla zřízena, aby pomohla zajistit, že jaderná energie je považována za důležitou a vhodnou cestu pro evropské vlády, k zajištění dlouhodobé energetické bezpečnosti.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..