Pokud se Německu nepodaří včas realizovat plán na výstavbu vysokokapacitních přenosových tras ze severu na jih země, bude možná donuceno prodloužit provoz některých svých jaderných elektráren i za rámec roku 2022. Hlavní problém představuje zajištění dodávek elektrické energie do Bavorska. V Bavorsku se totiž nachází mnoho podniků s energeticky náročnou výrobou. Bavorská vláda se ale ohrazuje proti tomu, aby vedení vysokého napěti bylo vedeno přes její území.

22
Ilustrační foto (zdroj: egem.cz)

O odstavení všech svých jaderných elektráren rozhodla německá vláda v návaznosti na události v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v roce 2011. Všechny německé jaderné elektrárny by tak měly být odstaveny nejpozději do roku 2022. Jejich výkon by chtělo Německo nahradit obnovitelnými zdroji.

Problém však je, že jaderné elektrárny se nacházejí především na jihu Německa, zatímco většina obnovitelných zdrojů je situována na severu země. Přenosové sítě ze severu na jih ale nejsou dostatečně robustní a tak část energie do Bavorska proudí přes české území. Na tuto situaci již dlouhou dobu upozorňují čeští politici i energetici. Přetoky podle nich výrazně zatěžují naši přenosovou soustavu a ohrožují její stabilitu. Na hranicích jsou proto stavěny speciální transformátory, které by tyto přetoky měly omezit. „Pokud se nepodaří do chvíle plánovaného odstavení jaderných elektráren postavit vedení v Německu, může to skončit tak, že zůstanou v provozu i nadále,“ řekl týdeníku Der Spiegel zemský ministr životního prostředí Šlesvicka-Holštýnska Robert Habeck. Vyzval proto kancléřku Angelu Merkelovou k prosazení urychlené výstavby plánovaného vedení.

Obavy z prodloužení provozu místních jaderných elektráren zaznívají i od sociální demokracie (SPD), která je součástí německé vládní koalice. „Bez nových přenosových tras poteče brzy do jižního Německa příliš málo elektřiny. (Bavorský premiér Horst) Seehofer zřejmě doufá, že ten výpadek nahradí prodloužením provozu jaderných elektráren,“ řekl Nils Schmidt z bádensko-württemberské organizace SPD.

Jednou z možností dodání chybějícího výkonu na jih Německa je i bavorská paroplynová elektrárna, která se nachází v Irschingu. Kvůli nerentabilitě provozu by však její znovu zprovoznění vyžadovalo poskytnutí veřejné podpory na výkup v ní vyrobené elektřiny. To by ale vedlo k dalšímu prodražení elektřiny pro německého spotřebitele.

Zpočátku bavorská vláda výstavbu přenosových sítí ze severu na jih Německa podporovala. Vystupovat proti výstavbě začala poté, co proběhly masivní protesty obyvatel z okolí plánované trasy. Původně bylo v plánu postavit zhruba 60 kilometrů vedení od hesensko-bavorské hranice k elektrárně Grafenrheinfeld. Nyní Bavorská vláda požaduje výstavbu 150 kilometrů vedení přes území Bádenska-Württemberska. Tam by se pak vedení napojilo na již existující přenosovou soustavu.

Zdroj ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..