Na středečním vládním jednání se budou ministři zabývat Národním akčním plánem rozvoje jaderné energetiky v Česku (NAPJE). Dokument NAPJE vytvořilo ministerstvo průmyslu společně s ministerstvem financí. Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v Česku navazuje na aktualizovanou Státní energetickou koncepci (ASEK). Ta byla vládou schválena v minulém týdnu. S energetické koncepce vyplývá, že jaderná energetika se v následujících desetiletích stane primárním zdrojem výroby elektřiny v České republice. Koncepce nakonec nepočítá s uvažovanou výstavbou závodu na finalizaci jaderného paliva v Česku.

priloha001
Ministr průmyslu Jan Mládek (zdroj: mpo.cz)

„Protože pan ministr (obrany Martin) Stropnický (ANO) měl obavu o národní bezpečnost, tak jsme nakonec vyškrtli všechny zmínky o tom, že by mohl být nějaký z aplikačních závodů na výrobu jaderného paliva v České republice,“ řekl v tomto týdnu ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Uvedl, že původně koncepce obsahovala pouze plán na studii, která by měla za úkol zjistit benefity případné výstavby takového závodu. Uvažovanou stavbu závodu na finalizaci jaderného paliva v minulosti kritizovala i společnost Westinghouse, jedna ze společností, která figurovala ve zrušeném tendru na dostavbu JE Temelín. Podle ní by se Česká republika výstavbou takového závodu uzavřela mezinárodnímu trhu s jaderným palivem.

Dokument NAPJE uvádí, že je potřeba neodkladně zahájit přípravu na výstavbu jednoho bloku v obou českých jaderných elektrárnách – v Dukovanech a Temelíně – s možností rozšíření na dva bloky v každé z nich. Ministr Mládek hovoří o rozšíření obou českých jaderných elektráren o jeden blok již od poloviny roku 2014. „Vypadá to tak, že dalším blokem, který bude s velkou mírou pravděpodobností dostavován v České republice, bude blok v Dukovanech,“ uvedl ministr tento týden.

Ministerstvo uvádí, že s přípravou všech prací na výstavbu nových bloků by měla pokračovat společnost ČEZ. Přípravy zahrnují především získání všech povolení a uzavření smluv s dodavateli. Stavební povolení by měl ČEZ podle plánu získat zhruba kolem roku 2025. Před vydáním povolení na výstavbu bloků v ceně 250-300 miliard korun pak ČEZ státu navrhuje, aby znovu posoudil, zda je opravdu možné jaderné bloky stavět i bez státní garancí.

Dokument NAPJE v sobě obsahuje i možnosti, jak výstavbu nových jaderných bloků v ČR financovat. Stát nejvíce preferuje scénář, podle kterého by nové bloky financoval stávající provozovatel jaderných elektráren v ČR, společnost ČEZ, nebo její dceřina firma. Sám ministr průmyslu Mládek označuje jako nejpravděpodobnější scénář financování bloků prostřednictvím dcery ČEZu. Tuto možnost podpořil na své návštěvě Dukovan i premiér Bohuslav Sobotka. „Nejsem stoupencem toho, aby vláda garantovala výkupní ceny za 20 nebo 30 let, pokládám to za riziko pro veřejné rozpočty,“ uvedl tehdy premiér. Dále dodal, že v případě schválení plánu NAPJE existuje možnost, že se ještě před koncem příštího roku zahájí tendr na dodavatele rozšíření jaderné elektrárny Dukovany o jeden blok. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) uvádí, že financování výstavby tohoto bloku by měl mít na starost ČEZ.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..