S výstavbou závodu na výrobu jaderného paliva v Česku Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky (NAPJE) nepočítá. Tisku to dnes oznámil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Důvodem nezahrnutí výstavby do dokumentu NAPJE jsou podle něj otázky spojené s národní bezpečností. Akční plán NAPJE navazuje na Aktualizaci státní energetické koncepce (ASEK). Projednávání NAPJE by mělo přijít na řadu 3. června.

priloha001
Ministr obchodu a průmyslu Mládek (zdroj: mpo.cz)

„Někteří měli pocit, že to ohrožuje národní bezpečnost České republiky, tak jsme to vypustili. Bylo to okrajové téma,“ uvedl Mládek. Dodal, že hlavním cílem strategického plánu vznikajícího ve spolupráci s ministerstvem financí je záměr vystavět nové jaderné bloky a přiblížit způsob jak to provést. V materiálu se uvádí, že nové bloky by s největší pravděpodobností měla postavit dceřiná firma společnosti ČEZ. Mládek uvedl, že obavy o bezpečnost státu projevilo ve spojení s realizací závodu na jaderné palivo ministerstvo obrany. „Podotýkám, že jediné, co jsme v plánu měli, že se udělá studie, jestli by to nebyl dobrý nápad,“ řekl Mládek k možné realizaci závodu na jaderné palivo.

Projednávání Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky vláda nedávno přerušila. Dokument navazuje na nedávno schválenou Aktualizaci státní energetické koncepce. Ta uvádí, že primárním zdrojem výroby elektrické energie v České republice se stane jádro následované obnovitelnými zdroji. Premiér Sobotka s ministrem financí Babišem se nedávno dohodli také na tom, že nebudou garantovat výkupní ceny elektřiny z nových zdrojů.

Podle Mládka se nyní počítá s dostavbou až čtyř nových bloků. Dva by se mohly postavit v Dukovanech a dva v Temelíně. Upozornil však, že pravděpodobnější je varianta výstavby pouze jednoho bloku v každé z elektráren. Jako první by se měla rozšiřovat jaderná elektrárna Dukovany kvůli dřívějšímu uplynutí životnosti současných bloků. „S vysokou mírou pravděpodobnosti díky regulaci Evropské unie bude jaderná elektrárna v Dukovanech odstavena mezi roky 2035 a 2037, tedy v době, kdy reaktorům vyprší 50 let,“ zmínil ministr. Optimističtější scénář počítá s provozováním bloků až na hranici 60 let.

Ministr také řekl, že v případě rozhodnutí o dostavbě by dceřiná společnost ČEZu jednala s dodavatelem technologií. Ten by se mohl stát spoluvlastníkem dceřiné firmy až do hranice 49 procent. Tento krok má podle ministra zabránit neúměrnému prodlužování a prodražování výstavby.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..