Na druhém bloku jaderné elektrárny Tchaj-šan (pinyin: Taishan) nacházející se v čínské provincii Kuang-tung (pinyin: Guangdong) byl na své místo spuštěn první ze čtyř parogenerátorů. Jedná se o první Čínou vyrobený parogenerátor určený pro reaktor EPR.

Taishan EPR steam generator - 460 (CNEC)
Instalace prvního parogenerátoru druhého bloku JE Tchaj-šan (zdroj: world nuclear news)

Společnost China Nuclear Engineering Corporation (CNEC), která elektrárnu staví, dne 25. května 2015 oznámila, že po více než šest hodin trvající operaci byl dne 22. května do reaktorové budovy nainstalován tento 525 tun vážící komponent.

Parogenerátory jsou jedy z hlavních komponentů systémů s tlakovodními reaktory. Tato zařízení slouží k přenosu tepla z chladicí kapaliny primárního okruhu na vodu sekundárního okruhu, čímž ji vypaří. Pára poté pohání turbínu s generátorem.

Délka parogenerátoru dosahuje 25 metrů, v průměru měří 5 metrů. Všechny čtyři parogenerátory pro první blok jaderné elektrárny Tchaj-šan byly vyrobeny v továrně společnosti Areva v Chalon-St Marcel ve Francii. Parogenerátory pro další čínské bloky typu EPR už ale budou vyrobeny v Číně, konkrétně ty pro druhý blok JE Tchaj-šan byly vyrobeny společností Shanghai Electric.

První a druhý blok jaderné elektrárny Tchaj-šan jsou prvními bloky s reaktory typu EPR v Číně. Bloky jsou součástí kontraktu v hodnotě 8 miliard dolarů podepsaného společnostmi Areva a General Nuclear (CGN) v listopadu roku 2007. Elektrárna Tchaj-šan se nachází zhruba 140 kilometrů západně od Honkongu. Projekt její výstavby vlastní Taishan Nuclear Power Joint Venture Company Limited – joint venture společností EDF (30 %) a CGN. Výstavba prvního bloku JE Tchaj-šan začala v roce 2009. Blok by měl být do provozu uveden v roce 2016. Dokončení druhého bloku se očekává o rok později.

Práce na dalších dvou blocích typu EPR v JE Tchaj-šan by měly začít v průběhu několika příštích let.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..