Do kontejnmentu druhého bloku jaderné elektrárny San-men (pinyin: Sanmen) v čínské provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang) byl umístěn první ze dvou parogenerátorů. Blok obsahuje reaktor typu AP1000 od společnosti Westinghouse.

Sanmen 2 SG hoisting - 460 (CNEC)
Spouštění parogenerátoru do kontejnmentu druhé bloku JE San-men. (Zdroj: World Nuclear News)

 

Dne 24. dubna oznámila čínská korporace China Nuclear Engineering Corporation (CNEC), že předchozí den byl parogenerátor, který měří 24 metrů na délku, 5,5 metrů v průměru a váží 640 tun, umístěn jeřábem na své místo.

V systémech s tlakovodními reaktory jsou parogenerátory používány k přesunu tepla z chladicí kapaliny v primárním okruhu reaktoru do sekundárního okruhu, kde mění vodu na páru, ta poté roztáčí turbíny, čímž se následně pomocí generátoru vyrábí elektřina.

Oba parogenerátory pro druhý blok elektrárny San-men byly vyrobeny v Číně, zatímco ty pro první blok byly vyrobeny v Jižní Koreji společností Doosan Heavy Industries. První parogenerátor pro reaktor typu AP1000 v druhém bloku elektrárny San-men, byl vyroben čínskou společností Shanghai Nuclear Electric Power Company. Na staveniště byl dodán v lednu, druhý následně dne 6. března.

V elektrárně San-men jsou ve výstavbě dva reaktory typu AP1000, další dva jsou stavěny v elektrárně Chaj-jang (pinyin: Haiyang) v provincii Šan-tung (pinyin: Shandong). Očekává se, že první blok elektrárny San-men bude prvním jaderným blokem s reaktorem typu AP1000 v provozu. Všechny čtyři čínské reaktory AP1000 mají být podle plánu v provozu do roku 2016.

Čtyři další reaktory typu AP1000 jsou nyní ve výstavbě ve Spojených státech amerických, dva v JE Vogtle a dva v JE Summer. Další tři tyto reaktory jsou plánovány pro elektrárnu Moorside ve Spojeném království.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..