Třetí mise mezinárodní skupiny odborníků složené Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) publikovala svou závěrečnou zprávu o pokroku likvidačních prací na poškozené jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v Japonsku.

IAEA mission to Fukushima Feb 2015 - 460
Odborníci z MAAE procházejí kolem 4. bloku JE Fukušima (zdroj: World Nuclear News)

Patnáctičlenný tým odborníků navštívil Japonsko mezi 9. a 19. únorem na žádost japonské vlády. Hlavním cílem mise bylo poskytnutí nezávislého přezkoumání plánování a realizace likvidačních prací v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči. Mise byla provedena na základě bezpečnostních standardů agentury MAAE a dalších příslušných ověřených postupů s cílem pomoci Japonsku provést jeho střednědobý až dlouhodobý plán na vyčištění lokality.

Mise následuje dvě podobné, které se odehrály v dubnu 2013 a v listopadu až prosinci stejného roku. První z nich měla za úkol provést úvodní přezkum japonských plánů. Druhá z nich měla za úkol poskytnout podrobnější přezkum těchto plánů ze střednědobého až dlouhodobého hlediska.

Zatím poslední mise vydala předběžnou souhrnnou zprávu už na konci svého pobytu v Japonsku v únoru letošního roku. Konečnou verzi zprávy vydala 14. května, přičemž kopii zprávy odevzdala japonským autoritám ještě o den dříve.

Ve zprávě se uvádí: „Japonsko dosáhlo značného pokroku ve zlepšování strategie a souvisejících plánů, stejně jako v přidělování nezbytných zdrojů k bezpečné likvidaci elektrárny Fukušima Dajiči.“

Tým odborníků uvedl, že „byl ohromen promyšleností, pílí a pokračujícího úsilí japonských protějšků. Ti pečlivě zvážili všechny body, které jim poradila předchozí mise, a zapracovali na jejich účinném provedení.“ Zpráva dále uvedla: „Je zřejmé, že je zde zaveden vážný záměr a odhodlání ke zlepšení provedení naplánovaných činností jako běžný přístup všech zúčastněných stran.“

Experti ve zprávě dále uvedli, že „Situace na místě se od poslední mise agentury MAAE v roce 2013 zlepšila. Provedeno bylo několik důležitých úkolů jako například vyvezení jaderného paliva ze čtvrtého bloku, zlepšení a rozšíření úpravy kontaminované vody, instalace nových nádrží pro kontaminovanou vodu a systémů s nimi spojených, provozování podzemního vodního bypassu, a vyčištění místa, což vedlo ke snížení radiačního pozadí.

Na druhou stranu, uvádí zpráva, i přes značný pokrok zůstává situace v elektrárně velmi složitá. Uvádí, že ještě celá řada náročných problémů čeká na své vyřešení včetně neustálého prosakování vody do hlavních budov a jejich akumulace a kontaminace, dlouhodobé nakládání s radioaktivním odpadem nebo vyjmutí jaderného paliva.

Zpráva obsahuje i návrh řešení problémů v oblastech jako je dlouhodobé nakládání s radioaktivním odpadem, opatření proti kontaminované vodě a v oblasti problémů spojených s vyjmutím použitého paliva a zbytků zničených palivových souborů.

Příloha ke zprávě obsahuje nálezy expertů agentury MAAE, kteří na žádost japonské vlády navštívili Japonsko mezi 17. až 21. dubnem za účelem zjištění dalších informací ohledně nakládání s kontaminovanou vodou a snahy společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco) zlepšit komunikaci s veřejností a její dosah.

Prezident společnost Tepco v prohlášení uvedl: „Vážíme si komplexnosti zprávy a jejího uznání značného pokroku našich pracovníků a pracovníků dodavatelských firem, kterého bylo docíleno v areálu jaderné elektrárny Fukušima Dajiči.“

Dále dodal: „Zároveň oceňujeme mnoho doporučení, které nám zpráva poskytla pro další práce, a v některých oblastech potenciálně jiný náhled na řešení určitých problémů. Budeme pilně usilovat o naplnění těchto doporučení, a dále budeme pokračovat v našem úsilí s využitím znalostí agentury MAAE.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..