Po nehodě a požáru jednoho z transformátorů v jaderné elektrárně Indian Point nedaleko New Yorku unikly do řeky Hudson desetitisíce litrů oleje. Poškozený transformátor bude podle agentury Reuters odstaven několik týdnů. Vytékající olej představuje významné ekologické riziko. V současnosti záchranné týmy pracují na zastavení úniku oleje z transformátoru a vyčištění řeky. Kvůli nehodě je jeden z reaktorů této elektrárny odstaven.

indian-point-2
JE Indian Point (zdroj: ozarkpravda2.com)

Podle vyjádření úřadu pro dohled nad jadernou energií mohlo z poškozeného transformátoru vytéct až několik desítek tisíc litrů oleje. Provozovatel elektrárny zatím přesná čísla nezveřejnil, pouze uvedl, že se již podařilo zlikvidovat větší část olejové skvrny na hladině řeky Hudson. Třetí blok elektrárny však kvůli nehodě nadále zůstává odstaven.

Zasažený transformátor postihl požár hned dvakrát, v obou případech se jej ale podařilo rychle uhasit. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, ani nenastal žádný únik radioaktivity. Vyšetřování příčiny požáru stále probíhá. „Veřejnost v žádný moment nebyla v ohrožení,“ oznámila společnost Entergy s tím, že nehoda transformátoru se stala mimo jadernou zónu elektrárny.

Newyorský guvernér Andrew však zdůraznil, že situaci v žádném případě nebere na lehkou váhu. „Naštěstí se nejednalo o závažnou situaci. Nic ale neberu na lehkou váhu, zvlášť když se jedná o tuto elektrárnu,“ řekl guvernér. Podle jeho slov se totiž v posledních letech při provozu elektrárny objevilo více mimořádných situací.

Podle ekologické organizace Riverkeeper je tato havárie jenom dalším důkazem toho, že je potřeba elektrárnu na dobro uzavřít.

Jaderná elektrárna Indian Point je od New Yorku vzdálená asi 65 kilometrů směrem na sever. Elektrárna se sestává ze tří bloků, v provozu jsou již ale pouze bloky dva. První blok byl před lety trvale vyřazen z provozu kvůli nevyhovujícímu záložnímu systému nouzového chlazení.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..