Kvůli plánům České republiky postavit na svém území nové jaderné bloky zvažuje Rakousko podat na ČR žalobu u Soudního dvora Evropské unie. Nyní Vídeň vyčkává, zda česká vláda udělí projektu nových jaderných bloků státní dotace. Podle rakouské tiskové agentury APA to dnes uvedl rakouský ministr životního prostředí Andrä Rupprechter. Česko je podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka připravené s rakouskou stranou jednat. První takové jednání by se mělo uskutečnit na začátku června.

0a1e43c9-0207-433c-af7a-a7fbee13464f
Ministr životního prostředí Andrä Rupprechter (zdroj: www.oevp.at)

Rakouští politici dávají jasně najevo, že jakoukoliv státní dotaci jaderné energetiky, kterou by ještě navíc posvětily evropské instituce, by považovali za nepřijatelnou.

Při své sobotní návštěvě jaderné elektrárny Dukovany premiér Sobotka uvedl, že vládní koncepce rozvoje jaderné energetiky plánuje stavbu dvou nových bloků jak v Temelíně, tak i v Dukovanech. Rakouský ministr životního prostředí Rupprechter řekl, že česká vláda o výstavbě nových jaderných bloků zatím pouze uvažuje.

Zároveň však připomněl, že pokud se česká vláda rozhodne schválit dotace pro nové jaderné bloky, vyhrazuje si Vídeň právo podat na toto rozhodnutí žalobu.

Ministr Rupprechter se zastává názor, že jadernou elektrárnu nelze bez příslušných dotací, například ve formě státem garantovaných cen elektřiny, postavit. Takovou dotaci by ale Rakousko napadlo u unijního soudu.

Už jenom samotné oznámení záměru podat žalobu by mohlo znejistit investory, uvedl pro rakouský rozhlas ministr Rupprechter. Stejný případ totiž nastal i u britské jaderné elektrárny Hinkley Point C, na jejíž stavbu se Rakousko chystá žalobu podat.

„Budeme vysvětlovat a budeme jednat,“ reagoval dnes na Evropském jaderném fóru v Praze na rakouské hrozby ministr Mládek. S rakouským protějškem se kvůli tomu sejde 1. června v Moravském Krumlově.

I slovenský premiér Robert Fico, jehož vláda také sází na rozvoj jaderné energetiky v zemi, se na Evropském jaderném fóru v Praze vyjádřil k Rakouským hrozbám. „Tak, jako my respektujeme suverénní rozhodnutí každého státu na složení energetického mixu, očekáváme, že každý bude respektovat naše suverénní rozhodnutí, jak si budeme zabezpečovat energetickou bezpečnost,“ zdůraznil Fico.

Slovensko je prý připravené poskytnou rakouské straně o dostavbě veškeré informace. „Požadujeme na jedné straně respekt, aby bylo uznané naše právo na energetický mix, na druhé straně respektujeme právo na všechny informace,“ dodal.

V loňském roce Evropská komise zkoumala poskytnutí dotací ve výši 16 miliard liber (v přepočtu 610 miliard korun) na podporu výstavby a provozu britské jaderné elektrárny Hinkley Point C. Po přezkumu však nakonec dotace povolila. Jaderná elektrárna Hinkley Point C by se měla sestávat z dvou bloků o celkovém výkonu 3300 MWe. Do provozu by měla vstoupit v roce 2023.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..