Pokyny ke zpracování a skladování nízkoaktivního a středněaktivního jaderného odpadu v Německu nejsou důsledně plněny. Německému ministerstvu životního prostředí to oznámila nezávislá komise, která pokyny vypracovala.

shaft_konrad_2_674x315.ashx
Práce na proměně dolu Konrad v úložiště jaderného odpadu (zdroj: cdmsmith.com)

Komise Nuclear Waste Management Commission (Entsorgungskommission, ESK), která radí federálnímu ministerstvu životního prostředí v oblastech spojených s radioaktivním odpadem, vypracovala plány pro dočasná úložiště nízko a středně aktivního jaderného odpadu v červnu roku 2013. Zprávu o plnění těchto plánů předložila komise ministerstvu 7. května 2015.

Komise uvádí, že chybí koncepce důsledného a systematického monitorování, které má rozpoznat jakékoliv počáteční náznaky koroze kontejnerů s jaderným odpadem.

Předseda komise Michael Sailer uvedl: „V meziskladech nízko a středně aktivního jaderného odpadu v areálech jaderných elektráren i dalších lokacích se klade příliš malý důraz na problémy spojené s korozí. Předepsané pokyny k vizuální kontrole kontejnerů s jaderným palivem, které komise ESK nařídila, často nejsou prováděny v plném nezbytném rozsahu.“

Komise ESK poslala svůj dotazník o plnění jejích pokynů všem německým zařízením na dočasné skladování nízko a středně aktivního odpadu a jeho zpracování.

Komise napsala, že výsledky naznačují plnění pokynů na velmi různých úrovních. Uvedla, že v některých případech naprosto chybí systematická a konzistentní koncepce kontrol a inspekcí. Problém se týká především meziskladů provozovaných v areálech německých jaderných elektráren.

„Z pohledu komise ESK jsou takové to koncepty nezbytné k identifikaci případných vad v rané fázi,“ uvedla komise.

Dále komise oznámila, že učinila řadu doporučení, která mají zajistit lepší implementaci jejích pokynů. Mezi doporučení, která komise učinila, patří výkonná klimatizace skladů, pravidelné kontroly a inspekce kontejnerů s jaderným odpadem. Dále také urychlení výstavby a uvedení do provozu úložiště Konrad.

Federální ministerstvo životního prostředí oznámilo, že zaznamenalo doporučení komise a nyní je bude konzultovat s příslušnými kontrolními a licenčními úřady.

V prohlášení z 15. května 2015 německý ministr životního prostředí Jochen Flasbarth řekl: „Dokonce i v dočasných úložištích nízko a středně aktivního odpadu musejí být respektovány nejvyšší bezpečnostní standardy. Je naprosto nepřípustné, aby nebyly konzistentně plněny příslušné pokyny komise ESK všemi zapojenými stranami.“

Flasbarth dále dodal, že ministerstvo životního prostředí nebude tolerovat žádnou nedbalost při skladování jaderného odpadu, a to ani toho nízko a středně aktivního. „Ještě jednou opakuji, že očividně musí být co nejrychleji dokončeno nové bezpečné úložiště nízko a středně aktivních jaderných odpadů Konrad,“ řekl ministr Flasbarth.

Bývalý důl na železnou rudu Konrad v Salzhitteru je od roku 1975 přestavován na úložiště. V roce 2002 mu byla udělena licence pro skladování nízko a středně aktivních jaderných odpadů, avšak od té doby se potýkal s žalobami. Ty byly zamítnuty v březnu 2006 a poté znovu v dubnu 2007. Stavební povolení bylo vydáno v roce 2008. V počátku svého provozu pojme úložiště Konrad kolem 300 000 metrů krychlových jaderných odpadů, což bude představovat 95 % objemu německého jaderného odpadu, ale pouze 1 % radioaktivity. Plány hovoří o konečné kapacitě 650 000 metrů krychlových. Uvedení úložiště do provozu se očekává po roce 2020.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..