Jihoafrická republika začne s procesem zadávání veřejných zakázek pro novou jadernou elektrárnu ve druhém čtvrtletí tohoto fiskálního roku. Očekává se, že hlavního dodavatele zvolí ke konci roku.

koeberg_pool
Reaktorový sál JE Koeberge (zdroj: www.nucleartourist.com)

Jihoafrickému národnímu shromáždění South African National Assembly to oznámila ministryně energetiky Tina Joemat-Pettersonová v rámci projevu o politice a rozpočtu na léta 2015/2016.

Energetická bezpečnost země je předpokladem pro národní rozvojový plán Jihoafrické republiky, který předpokládá ekonomický růst ve výši 5,5 %, uvedla ministryně Joemat-Pettersonová. Jihoafrický kabinet schválil v roce 2010 plán na výstavbu 9600 MWe jaderných kapacit. První nový jaderný blok by měl být uveden do provozu v roce 2023.

Za tímto účelem podepsala jihoafrická vláda s různými zeměmi několik mezivládních dohod o přípravě jaderné spolupráce, obchodu a výměně technologií a o oblasti zadávání zakázek. Svoje nabídky předvedly všechny země exportující jaderné technologie, které by se chtěly účastnit výstavby nových jaderných elektráren v zemi. Mezi nimi jsou Čína, Francie, Japonsko, Rusko, Jižní Korea a USA.

Ministryně Joemat-Pettersonová potvrdila, že skutečný proces zadávání veřejných zakázek začne ve druhém čtvrtletí současného finančního roku. Proces by měl vybrat dodavatele, který bude konkurenceschopný, spravedlivý, transparentní a cenově výhodný. „Očekáváme, že vládnímu kabinetu budeme moci výsledky tohoto procesu prezentovat ke konci roku,“ dodala. Jihoafrický fiskální rok začíná 1. dubnem a končí 31. březnem.

Ministryně také zopakovala záměr Jihoafrické republiky obnovit palivový cyklus, přičemž uvedla, že „obchodní model bude dokončen tak, aby využil místních nerostných zdrojů a zdokonalenou strategii naší vlády.“

Jihoafrická republika je v současnosti jedinou africkou zemí, která provozuje jadernou energetiku. Od 80. let v zemi fungují dva reaktory v jaderné elektrárně Koeberg, jejichž výkon pokrývá zhruba 5 % jihoafrické spotřeby. V roce 2013 vyprodukovala Jihoafrická republika 540 t uranu. Země kdysi disponovala závody na pokrytí celého palivového cyklu. Nyní si však uran nechává zpracovat, obohatit a přepracovat do podoby jaderného paliva v jiných zemích. Před nedávnem však provedla studie proveditelnosti na obnovení programu palivového cyklu. Předpokládá se, že přepracování uranu, jeho obohacení a následné zhotovení jaderného paliva bude provádět sama nebo se zahraničními partnery.

Skupina organizací Nuclear Industry Association of South Africa (NIASA) uvítala projev ministryně o rozpočtu země. Zvláště pak přivítala zahájení vládního programu rozvoje jaderných dovedností a zahájení tréninkového programu v rámci příprav pro nové bloky.

Knox Msebenzi, výkonný ředitel skupiny NIASA, zdůraznil jadernou historii Jihoafrické republiky s více než 30 lety zkušeností s provozováním jaderné elektrárny Koeberg a s více než 50 lety zkušeností s provozováním výzkumného reaktoru Safari-1, který patří jihoafrické společnosti Energy Corporation of South Africa. Jihoafrická republika je nyní jedním z největších výrobců lékařských radioizotopů z nízko obohaceného uranu.

„Jako skupina organizací Nuclear Industry Association of South Africa jsme se zavázali spolupracovat s vládou na dosažení cílů energetické bezpečnosti země,“ řekl.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..