Společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) 7. května oznámila, že výstavba 5. bloku jaderné elektrárny Fu-čching (pinyin: Fuqing) v čínské provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian) oficiálně začala. Elektrárna bude demonstrací nového reaktorového designu Hualong One, který společnost plánuje nabízet na export.

Fuqing 5 first concrete - 460 (CNNC)
Zahájení betonování základů kontejnmentu pátého bloku JE Fu-čching. (Zdroj: World Nuclear News)

Dne 7. května Liou Čchi (pinyin: Liu Qi), zástupce ředitele národního energetického úřadu National Energy Administration, oznámil shromáždění hodnostářů, že výstavba 5. bloku jaderné elektrárny Fu-čching oficiálně začala, uvedla společnost CNNC. Poté již osm betonářských strojů začalo odlévat základy elektrárny.

Odlévání prvního betonu pro základy reaktorové budovy oficiálně značí začátek výstavby tohoto bloku, prvního ze dvou bloků typu Hualong One v jaderné elektrárně Fu-čching.

V listopadu 2014 společnost CNNC oznámila, že pátý a šestý blok jaderné elektrárny Fu-čching bude domácí konstrukce typu Hualong One, elektrárna tak představuje první nasazení tohoto typu reaktoru na světě. Podle původních plánů měly být bloky typu ACP1000, avšak plány byly přepracovány současně s reorganizací čínského jaderného průmyslu. Konečný souhlas k výstavbě pátého a šestého bloku jaderné elektrárny Fu-čching byl vydán čínskou státní radou v polovině letošního dubna.

Rozdíl oproti původnímu plánu, postavit v této lokalitě dva bloky s reaktory ACP1000 nejsou nikterak zásadní, neboť jaderné bloky s reaktory Hualong One nejsou nic jiného než sloučené projekty ACP1000 společnosti CNNC a ACPR1000 od společnosti CGN. Čínská vláda tak chtěla vytvořit standardizovaný typ jaderného reaktoru domácí konstrukce. I tak se verze bloků s reakrory Hualong One budou lišit podle toho, která ze společností je bude stavět. CNNC a CGN mají totiž rozdílné dodavatelské řetězce a verze společnosti CGN převezme ze svého původního reaktoru ACPR1000 o pár rysů více než verze společnosti CNNC.

Při ceremonii k odlití prvního betonu elektrárny Liou Čchi pronesl: „Čína nyní zaujímá důležité postavení ve vývoji jaderných trendů.“ Dále dodal: „Hualong One reprezentuje znalosti čínského lidu v jaderném průmyslu. Nyní jsme ochotni podělit se o úspěchy čínského jaderného průmyslu se světem. Těšíme se na to, až budou reaktory Hualong One moci sloužit i dalším zemím tak, aby čistá a zelená energie mohla přinést stabilní ekonomický růst v prospěch místních lidí.“

 

Exportní potenciál reaktorů Hualong One

Na tiskové konferenci dne 6. května diskutoval generální ředitel společnosti CNNC, Čchien Č‘-min (pinyin: Qian Zhimin) o plánech společnosti exportovat reaktory Hualong One do zahraničí. Prohlásil, že společnost CNNC podepsala již dva kontrakty na výstavbu reaktorů Hualong One a dalších pět rámcových dohod o spolupráci. Společnost také zřizuje „vývojový systém pro zámořské trhy“.

Ředitel společnosti CNNC Č‘-min dále uvedl, že CNNC aktivně propaguje reaktory Hualong One ve zhruba 20 zemích včetně Velké Británie a dalších zemích Evropy, Argentiny, Egypta, Latinské Ameriky, Afriky i jižní Asie. Přestože je u pákistánské pobřežní jaderné elektrárny v Karáčí stále oficiálně uvedeno, že zde vyrostou reaktory typu ACP1000, je velmi pravděpodobné, že se elektrárna stane prvním domovem reaktoru Hualong One mimo Čínu. V únoru letošního roku se Čína dohodla s Argentinou na spolupráci při výstavbě bloku typu Hualong One i v této jihoamerické zemi.

Společnost China General Nuclear (CGN) minulý měsíc uvedla, že se připravuje požádat o posouzení návrhu jejich verze reaktoru Hualong One, tzv. generic design assessment (GDA), u britského regulačního úřadu. V prohlášení z 21. dubna společnost uvedla, že lokalita Bradwell v Essexu by se mohla stát potenciálním místem výstavby jaderné elektrárny s bloky typu Hualong One. Konečné investiční rozhodnutí o tomto projektu by mohlo být provedeno do konce letošního roku, uvedla společnost CGN.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..