Čínská společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) podepsala s egyptským regulačním úřadem Egyptian Nuclear Power Plant Authority (NPPA) memorandum o porozumění v oblasti spolupráce při výstavbě nových jaderných bloků.

2010-634276831767577824-757
Umístění uvažované lokality pro budoucí jadernou elektrárnu (Zdroj: english.ahram.org.eg)

Memorandum bylo podepsáno během návštěvy zástupců firmy CNNC v Egyptě mezi 21. a 23. květnem tohoto roku. Podepsání byl přítomen i první náměstek ministra energetiky a obnovitelných zdrojů Hassan Mahmúd Hassanein.

V prohlášení společnost CNNC uvedla, že podepsání tohoto memoranda značí novou fázi prací na vývoji egyptské jaderné energetiky, přičemž společnost CNNC se tak nyní stala jedním z oficiálních partnerů egyptského jaderného programu.

V únoru tohoto roku podepsalo memorandum o porozumění v oblasti výstavby jaderných elektráren s Egyptem i Rusko. Ruská státní jaderná korporace Rosatom a egyptské ministerstvo energetiky a obnovitelných zdrojů se dohodly na zahájení podrobné diskuze o budoucích projektech, uvedl ve svém prohlášení Rosatom.

Dceřiná společnost Rosatomu, Rosatom Overseas, pak podepsala s egyptským regulačním úřadem dohodu o rozvoji projektu jaderné elektrárny s odsolovacím zařízením.

V roce 1983 byla pro výstavbu jaderné elektrárny vybrána lokalita El-Dabaa na egyptském pobřeží Středozemního moře. Plán na výstavbu elektrárny byl ale po nehodě v jaderné elektrárně Černobyl smeten ze stolu. V roce 2006 se však opět začalo o lokalitě přemýšlet jako o místě, kde by se mohla v roce 2015 začít budovat jaderná elektrárna o výkonu 1000 MWe společně s odsolovacím zařízením. Projekt v hodnotě 1,5 až 2 miliardy dolarů měl být otevřen zahraniční spoluúčasti.

Na počátku roku 2010 byl návrh rozšířen na výstavbu čtyř jaderných elektráren do roku 2025 s tím, že první z nich by stála kolem 4 miliard dolarů a do provozu by byla uvedena v roce 2019 nebo 2020. Tyto plány však byly v roce 2011 pozastaveny do té doby, než se stabilizuje politická situace v zemi poté, co byl sesazen tehdejší egyptský prezident Hosni Mubarak.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..