Česká energetická společnost ČEZ se nakonec rozhodla nepodat závaznou nabídku na 66% podíl ve společnosti Sloveské elektrárne, který v současnosti vlastní italská společnost Enel. ČTK to dnes řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Energetický průmyslový holding (EPH), o kterém se psalo jako o dalším českém zájemci, nakonec nabídku podá. V letošním dubnu společnost Enel oznámila, že závazné nabídky na majoritní podíl ve společnosti SE očekává do 9. května.

Jedním z důvodů rozhodnutí ČEZu nepodat závaznou nabídku na podíl v SE je avizovaný zájem slovenské vlády stát se opět ve společnosti majoritním akcionářem. Navíc v nedávné době slovenský premiér Fico uvedl stanovisko slovenské vlády, které je proti prodeji většinového podílu SE do té doby, než se společnosti podaří dostavit a spustit oba rozestavěné bloky v jaderné elektrárně Mochovce.

„Z nedávného jednání společnosti Enel a slovenské vlády vyplynul zájem slovenské vlády o navýšení podílu ve Slovenských elektrárnách a zároveň zájem, aby společnost Enel prioritně dostavěla bloky 3 a 4 elektrárny Mochovce, což do celé situace vnáší řadu nových vstupů,“ uvedl dnes Kříž.
Naopak o rozhodnutí podat oficiální nabídku dnes informoval EPH, jehož majoritními akcionáři jsou podnikatelé Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. „Energetický a průmyslový holding potvrzuje, že pokračuje v účasti v procesu prodeje podílu, který ve společnosti Slovenské elektrárne drží italská firma Enel. EPH podá závaznou nabídku,“ sdělil dnes ČTK mluvčí EPH Daniel Častvaj.

Podle dostupných informací projevily v minulosti zájem o vstup do SE i rafinerie Slovnaft v konsorciu s maďarskou státní energetickou skupinou MVM a finská firma Fortum.

V prohlášení premiér Fico na konci dubna oznámil, že slovenský stát bude s Enelem jednat o odkoupení jeho podílu v SE. Podle jeho slov by slovenský stát svůj podíl v SE navýšil v případě, že se Enel zaváže dokončit jadernou elektrárnu Mochovce. Nyní slovenská vláda vlastní v SE 34 % akcií. Generální ředitel Enelu na to tehdy v reakci uvedl, že existuje možnost, že Enel prodá pouze část ze svého 66% podílu v SE, takže by i nadále zůstal jejím akcionářem. Podle agentury Reuters je hodnota dvoutřetinového podílu Enelu v SE více než 3 miliardy eur (v přepočtu více než 82 miliard korun).

Třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Mochovce se začal stavět už v roce 1987. Z důvodů nedostatečného financování byly práce na blocích přerušeny. Stavbu obnovil až Enel v roce 2008. Tehdy se plánovalo dokončení elektrárny na rok 2012 respektive 2013. Podle současných plánů budou bloky do provozu uvedeny až v roce 2016 respektive 2017. Mimo zpoždění byl i výrazně navýšen rozpočet projektu.

Společnost SE je největším výrobce elektrické energie na Slovensku. Její loňská produkce dosahovala hodnoty 22 105 GWh elektřiny. Oproti předchozímu roku to představuje pokles o 3,2 procenta. Slovensko nyní provozuje celkem 4 jaderné bloky. Dva jsou v jaderné elektrárně Mochovce, zbylé dva v jaderné elektrárně Jaslovské Bohunice na západním Slovensku.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..