Od 1. do 5. června proběhne v jaderné elektrárně Temelín armádní cvičení, při němž budou zhruba dvě stovky vojáku cvičit ochranu elektrárny při teroristické hrozbě. Cvičení s názvem Safeguard se v Temelíně uskuteční poprvé. Zaměřeno bude především na odvrácení vzdušného útoku. Vrchol cvičení nastane ve čtvrtek 4. června. V tu dobu bude 25. protiletadlový raketový pluk ze Strakonic simulovat zásah proti letadlu, které směřuje na elektrárnu a proti dronu, který nese k elektrárně výbušninu. ČTK to dnes oznámil mluvčí Temelína Marek Sviták.

4-55658984cca04
Ilustrační obrázek (zdroj: www.technickytydenik.cz)

„V pondělí se budou především přesouvat vojáci a technika k Temelínu. Protiletadlový pluk ze Strakonic si k jihočeské elektrárně přiveze například zařízení pro odpalování raket, radary pro vyhledávání a zaměřování vzdušných cílů či komunikační systémy pro velení a řízení palby,“ upřesnil mluvčí. Do cvičení se zapojí především vojáci z 251. protiletadlového raketové oddílu, doplní je však i jednotky z ostatních útvarů. „Jejich činnost bude odpovídat situacím, kdy by byl aktivován Národní posilový systém protivzdušné obrany ČR,“ uvedl podplukovník Petr Prskavec, velitel 251. oddílu.

Národní posilový systém protivzdušné obrany ČR by byl aktivován například v případě hrozícího teroristického útoku na Českou republiku. V tomto případě by protiletadlový pluk ze Strakonic hlídal vzdušný prostor okolo elektrárny. Hlídání okolních komunikací a zajištění prostoru okolo elektrárny by pak měly na starost povolané aktivní zálohy.

Cvičení bude probíhat mimo areál elektrárny a zapojí se do něj i fyzická ochrana elektrárny. „Teroristická hrozba může vyústit v přijetí dodatečných bezpečnostních opatření a v takovém případě by bylo naším úkolem poskytnout armádě především logistickou podporu,“ vysvětlila úlohu elektrárny ředitelka Bezpečnosti elektráren ČEZ Iva Kubáňová. Do cvičení se zapojí i policisté z obvodního oddělení Týn nad Vltavou. Zasahovat budou proti pachateli, který nerespektoval pokyny armády.

I zaměstnanců elektrárny a dodavatelů se cvičení dotkne. Budou totiž muset na třech příjezdových cestách do elektrárny procházet přes vojenská kontrolní stanoviště. Stanoviště armáda zřídí na účelových komunikacích, na normální provoz však vliv mít nebudou. Řidiči projíždějící okolo elektrárny tak akorát mohou zahlédnout cvičící vojáky.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..