Dohoda v hodnotě 13 miliard dolarů schválená Čínou o výstavbě dvou jaderných bloků v Argentině závisí zcela na tom, s jakým financováním Čína přijde. Podle zdrojů z čínského jaderného průmyslu, má být konečná smlouva o financování podepsaná v roce 2017.

Atucha NPP
Jaderná elektrárna Atucha (Zdroj: www.power-eng.com)

„Společnost CNNC (China National Nuclear Corporation) podepsala dohodu, avšak společně s několika zapojenými čínskými státními agenturami požaduje, aby půjčka z Číny byla podmíněna tím, že čínské společnosti dostanou přednost ve všech ohledech, včetně návrhu, výstavby i palivového cyklu,“ řekl čínský poradce pro prodej zařízení mezi západem a čínskými jadernými firmami.

Za podmínky anonymity čínský zdroj dodal: „Argentina potřebuje čínské finanční prostředky na vybudování bloků, ale není přesvědčena o vnitřním zařízení, protože projekt Fu-čching (pinyin: Fuqing) (založený na prvním v Číně navrženým komerčním reaktoru – Hualong One) mešká oproti plánu , čímž bude mít i zpožděné podepsání dohody do roku 2017.“

Zdroje z Buenos Aires řekly serveru World Nuclear News, že dohoda má být součástí širšího plánu na zvýšení kapacity výroby z jaderné energie o 3000 MWe v příštích deseti letech, aby byla uspokojena rostoucí poptávka po elektřině.

Argentinský státní provozovatel jaderných elektráren, Nucleoelectrica Argentina SA (NASA), chce pracovat na uvedení do provozu tlakovodního reaktoru moderovaného a chlazeného těžkou vodou s výkonem 800 MWe v roce 2016. Druhý projekt, který je zatím v předběžném stadiu, počítá s výstavbou tlakovodního reaktoru s výkonem 1100 MWe. Jeho stavba má začít v roce 2017. Čína však trvá na tom, že pro dohodu jsou zásadní Čínou dodané komponenty, což může schvalovací proces zpomalit až do roku 2017.

Průmysloví pozorovatelé jsou okolo exportu optimističtí. Podle výzkumu Founder Securities čínské makléřské firmy publikovaného společností tento měsíc, seznam podniků, které participují v Argentinské dohodě, bude zahrnovat Harbin Electric a Shanghai Electric, stejně jako Zhefu Holding Group a China First Heavy Industries Group.

Mezitím je další prioritou čínských vývozců zařízení pro jadernou energii Egypt. Dva z čínských hlavních dodavatelů ropy – Saúdská Arábie a Súdán – byly také na seznamu priorit pro čínské prodejce reaktorů ve Strategickém akčním plánu energetického rozvoje mezi lety 2014 a 2020. Ten byl vypracován státní radou a následně distribuován na výročním valném shromáždění China Nuclear Energy Association (CNEA), průmyslové lobby skupiny, na konci dubna. Dokument zmiňuje, že Čína nyní spolupracuje v jaderném průmyslu se 16 zeměmi. Další příležitosti vidí na Středním východě, v Jižní Africe a Turecku. Evropské země na seznamu zahrnují také Českou republiku a Polsko.

V březnu byla vydána první nová povolení na výstavbu nových jaderných bloků v Číně za poslední dva roky. Konkurence mezi čínskými jadernými firmami podněcuje závod na uzavírání dohod i se zámořím.

V čínských médiích se objevily spekulace, že čtyři velké firmy provozující jaderné reaktory v zemi mohou být sloučeny do jedné. „Potřebujeme jednu dobře známou čínskou jadernou značku, která může konkurovat mezinárodním společnostem, jako je Areva či Westinghouse,“ zdůraznil v nedávném prohlášení Wan Kang (piniyn:Wan Gang), prezident Čínského Ústavu pro atomovou energii.

Energetičtí poradci v Buenos Aires řekli, že společnost NASA bude navrhovat, stavět a provozovat oba nové jaderné bloky (v zemi v pořadí již 4. a 5.) zatímco CNNC bude poskytovat některé komponenty, služby, technologie a dlouhodobé financování.

Očekává se, že první projekt, třetí blok JE Atucha, bude stát 5,8 miliard dolarů a jeho vybudování v areálu elektrárny v provincii Buenos Aires zabere osm let. V areálu elektrárny v současné době působí blok Atucha 1 s výkonem 335MWe a Atucha 2 s výkonem 745MWe. Atucha 3 bude obsahovat reaktor Candu, který byl částečně vyvinut Kanadou, běžící na přírodní uran, stejně jako reaktor Embalse CANDU s výkonem 648 MWe v provincii Córdoba.

Druhý projekt by byl Čínou navržený tlakovodní reaktor Hualong One, první svého druhu v Latinské Americe. Elektrárna za 7 miliard dolarů, která má být postavěna na zatím neurčeném místě, pravděpodobně na řece Paraguay, by měla pracovat s obohaceným uranovým palivem dodávaným společností CNNC. Blok by měl být moderovaný lehkou vodou.

Zdá se, že Argentina zvolila pro tuto expanzi společnost CNNC z pěti zájemců z několika důvodů. První je, že potřebuje více energetické kapacity. Francisco Mezzadri, energetický poradce v Buenos Aires, sdělil World Nuclear News, že každý rok musí být instalováno 1000 MWe dodatečné kapacity, zatímco dalších 4000 MWe ve stárnoucích elektrárnách musí být nahrazeno v letech 2030-35.

Vzhledem k limitům země v další stavbě vodních elektráren a nejistotě v domácích dodávkách plynu pro tepelné elektrárny, sází argentinská vláda, aby uspokojila rostoucí poptávku, na jadernou energetiku, řekl Mezzadri.

Mezi další důvody výběru Číny patří, že bude financovat projekty a zdroje z 50% až 70% na komponentech a ze 100 % na stavebních pracích na nových blocích v Argentině. Tím omezí cizí výrobní faktory na komponentech a inženýrské služby které nejsou v místě k dispozici.

Čína také nabídla „transfer technologií pro výstavbu tlakovodního reaktoru“, řekl Ricardo De Dicco, ředitel vědeckého a technologického výzkumu v OETEC, think-thanku v Buenos Aires.

Tyto skutečnosti podporují argentinské ambice stavět na svých 65letých zkušenostech v jaderném průmyslu, aby se stala technologickou platformu pro budování jaderných reaktorů v Africe a Latinské Americe, čímž chce zrcadlit čínské ambice.

Minulý měsíc podepsala Argentina dohodu s Ruskem o stavbě bloku typu VVER o výkonu 1200 MWe v této Jihoamerické zemi. Generální ředitel Rosatomu Sergej Kirienko – který podepsal memorandum o dohodě s Juliom de Vidom, argentinským ministrem federálního plánování, veřejné investice a služeb – řekl, že práce na dohodě o výstavbě reaktoru jsou již v plném proudu. Dále uvedl že doufá, že finální dohoda bude podepsána do konce roku.

Kromě toho, JSC Rusatom Overseas a společnost NASA podepsaly dohodu o předběžném projektu na výstavbu reaktoru v Argentině. Dokument „definuje rozsah spolupráce, práva a povinnosti smluvních stran, finanční a jiné podmínky interakce při vývoji projektu stavby jaderné elektrárny založeném na ruských technologiích v Argentině,“ řekl Rosatom. Zahrnuje také provizi pro ruské státní financování za zvýhodněné sazby a transfer některých technologií. Obě země budou také spolupracovat na prodeji technologii VVER v Jižní Americe a Africe, uvedl Rosatom.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..