Francouzská Areva, dodavatel technologií pro jaderné elektrárny, je ve ztrátě, a tak plánuje propustit kolem 14 % jejích zaměstnanců. Celkově se tak číslo propuštěných lidí po celém světě může vyšplhat až na 6000 zaměstnanců. Jen v samotné Francii chce firma zrušit až 4000 míst. Podle podnikového prohlášení je cíl tohoto propouštění snížit mzdové náklady o 18 procent.

index
Logo firmy (zdroj: wikipedia.org)

Propouštění zaměstnanců bude trvat až do roku 2017. Celkově Areva zaměstnává kolem 42 000 lidí, v samotné Francii dává práci 28 000 z nich. Ušetřit chce Areva nejen propouštěním ale i snížením odměn a dalších pohyblivých složek platů zaměstnanců.

Areva, jejíž majoritním akcionářem s 87% podílem je francouzský stát, vykázala v minulém roce ztrátu 4,8 miliardy eur (v přepočtu 131,6 miliardy Kč). Její tržby se v roce 2014 pohybovaly okolo 8,3 miliardy eur (v přepočtu 227,6 miliardy Kč). Firma vykázala ztrátu již čtvrtý rok v řadě. Důvodem problémů Arevy je snížený zájem o jadernou energetiku, se kterým se potýká už od nehody v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v roce 2011.

Hlavní odbytiště pro jaderný průmysl nyní představují především asijské země. Zde ale firma čelí silné konkurenci ze strany firem z Číny, Jižní Koreje a Ruska. Evropští zákazníci, kteří byli pro Arevu tradiční, se nyní podle agentury Reuters nachází pod velkým ekonomickým tlakem.

I tak je Areva pro Francii strategickou firmou s velkou politickou důležitostí. Francie má totiž největší podíl jádra na výrobě elektřiny na celém světě. Z jádra vyrábí kolem 75 % veškeré elektřiny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..