Francouzská společnost Areva bude hrát hlavní roli v projektování, výstavbě a provozování navrhovaného meziskladu vyhořelého jaderného paliva v Texasu. Vedoucí pozice Arevy vyplývá z podepsané dohody se společností Waste Control Specialist (WCS), ve které Areva vystupuje jako exkluzivní primární dodavatel. Společně s Arevou bude na projektu úložiště spolupracovat i společnost NAC International.

WCS 2 crop 460
Vizualizace úložiště CISF (zdroj: World Nuclear News)

Nejnovější dohoda vychází z prohlášení z února 2015, ve kterém společnosti oznámily svůj záměr spolupracovat na projektu úložiště. Spolupráce zahrnuje oblasti projektování, vývoje, výstavby, provozování a údržby úložiště s názvem Consolidated Interim Storage Facility (CISF), a to včetně služeb na podporu transportů paliva do úložiště i z něho. Společnosti budou také spolupracovat na podpoře procesu žádání o licenci.

Již dříve v tomto roce oznámila společnost WCS americkému regulačnímu úřadu NRC, že má v úmyslu předložit žádost na výstavbu nezávislého jaderného úložiště do dubna 2016. Zařízení se má nacházet nedaleko města Andrews v Texasu. Na tomto místě společnost WCS v současnosti již provozuje dvě samostatně licencovaná zařízení na likvidaci nízkoaktivního jaderného odpadu.

Komise Blue Ribbon Commission, která má na starost budoucnost amerického jaderného programu, v roce 2012 doporučila, že zatímco bude rozvíjen projekt trvalého úložiště, mělo by být vystavěno alespoň jedno prozatímní úložiště jaderného odpadu. Vládní správa v roce 2009 rozhodla, že nebude pokračovat s projektem trvalého úložiště jaderného odpadu v lokalitě Yucca Mountain v Nevadě. Vyhořelé jaderné palivo je tak do doby, než bude nalezeno trvalé řešení, uskladněno v meziskladech jednotlivých jaderných elektráren.

Úložiště CISF by poskytovalo služby povrchního skladování vyhořelého jaderného paliva. To je nyní skladováno v suchých skladech jaderných elektráren. Skladovací kontejnery by byly umístěny do  přepravních kontejnerů, které by byly dodatečně certifikovány úřadem NRC. Poté by byly přepraveny primárně po železnici do úložiště CISF, kde by byly skladovací kontejnery vyjmuty, a následně uskladněny do meziskladu.

Společnosti WCS a Areva uvedly, že jejich dohoda jim poskytuje možnost nabídnout komplexní služby pro americké ministerstvo energetiky (Department of Energy –DoE) na bezpečné odstranění, transport a dočasné uskladnění vysokoaktivního jaderného odpadu.

Senior viceprezident Arevy Mike McMahon poukázal na to, že Areva má zkušenosti s transportem a uskladněním vyhořelého jaderného paliva z elektráren po celém světě. „Zatímco pokračuje debata o lokalitě trvalého úložiště vyhořelého jaderného paliva, prozatímní úložiště navrhované společností WCS je z krátkodobého ekonomického hlediska přijatelná možnost zacházení s vyhořelým jaderným odpadem v USA,“ podotknul.

Prezident společnost WCS Rod Baltzer uvedl, že kombinace zkušeností a odborných znalostí obou společností by mohla vyhovět velmi reálné potřebě okamžitého prozatímního řešení skladování vyhořelého jaderného paliva, které je v současné době umístěno v meziskladech po celé zemi.

Společnosti Areva a NAC International budou spolupracovat na licencování, projektování, výstavbě a provozování úložiště CISF na základě samostatných smluv, které podepsaly obě společnosti.

Obě společnosti dohromady již provozují 62 % současných suchých skladů jaderného odpadu v USA včetně 78 % meziskladů vyhořelého jaderného paliva v areálech odstavených jaderných elektráren. Podle společností dohoda zajistí, že úložiště společnosti WCS zvládne pojmout většinu vyhořelého jaderného paliva a souvisejícího vysokoaktivního odpadu z komerčních reaktorů, který je nyní uskladněn v suchých skladech jednotlivých amerických jaderných elektráren. Zároveň dohoda zajistí využití patřičných odborných znalostí při jeho transportu. Další položky mohou být přidány budoucími dohodami.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..