V americké společnosti General Atomics (GA) začala výroba centrálního solenoidu pro projekt fúzního reaktoru ITER. Solenoid, který má být na staveniště ITERu dodán v roce 2019, se stane po jeho dokončení největším supravodivým elektromagnetem na světě.

Iter central solenoid construction - 460 (Iter)
Výrobní hala, kde vznikne centrální solenoid pro ITER. (Zdroj: World Nuclear News)

 

Na výšku bude centrální solenoid měřit 18 metrů, jeho průměr bude přesahovat 4 metry a vážit bude okolo 1000 tun. Navržen je k iniciování a řízení horkého plazmatu při fúzní reakci.

V prohlášení společnosti GA z 10. dubna tohoto roku stojí, že začala výroba modulů magnetu ve firemním závodě Magnet Technologies Center, nalézajícím se ve městě Poway v Kalifornii. Výrobní hala je vybavena deseti výrobními stanovišti, řadou přesných strojů, vzduchem poháněným přepravním vozíkem s nosností 200 tun, dvoupatrovou 600°C horkovzdušnou pecí a dvoupatrovým izolačním strojem k aplikaci 200 kilometrů pásky ze skelných vláken.

Společnost GA vyrobí celkem 7 modulů, 6 z nich bude tvořit samotný centrální solenoid, jeden bude náhradní. V každém z modulů bude navinuto do svinutých vrstev kolem 6,4 kilometru supravodivých vodičů ze slitiny niobu a cínu.

Společnost očekává, že navinutí vodičů na moduly centrálního solenoidu bude dokončeno v roce 2017. Moduly solenoidu včetně nosné konstrukce pak budou dodány na staveniště tokamaku ITER do Cadarache ve Francii v roce 2019. Sestavení solenoidu bude probíhat až na místě.

„Výroba bude vyžadovat nebývalé množství inženýrských schopností a vědeckého pokroku, který bude k výstavbě nového čistého zdroje energie nutný,“ dodala společnost GA.

Projektový manažer ITERu pro USA Ned Sauthoff uvedl, „Centrální solenoid představuje srdce ITERu, jeho impulzy vytváří a řídí proud plazmatem uvnitř tokamaku.“

Generální ředitel organizace ITER Bernard Bigot řekl, „Nic nám v rámci centrálního týmu ITERu nedodává takovou sebedůvěru, jako vidět pokrok ve výrobě jednotlivých komponent tokamaku.“

Dále pak dodal, „Centrální solenoid je silný symbol toho, o čem má doopravdy být mezinárodní spolupráce. Japonko dodalo vodiče a USA transformují vodiče do hotové cívky. Cívka pak bude dopravena na staveniště, sestavena a nainstalována do tokamaku.“

Projekt tokamaku ITER má povznést výzkum jaderné fúze na novou úroveň. Tento největší tokamak na světě by měl produkovat 500 MWt fúzního výkonu s délkou výboje až sedm minut. Financování projektu má z jedné poloviny na starost Evropská unie, druhou polovinu si mezi sebe rozdělí rovným dílem ostatních 6 partnerů. Těmi jsou: Čína, Japonsko, Indie, Rusko, Jižní Korea a USA. Úplné dokončení tohoto fúzního zařízení se očekává v roce 2027.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..