Ukrajinská jaderná elektrárna Černobyl vstoupila do likvidační fáze. Tu nedávno schválil ukrajinský regulační úřad. První část likvidační fáze, takzvané finální odstavení a zakonzervování (FS&P), potrvá podle plánu deset let.

phoca_thumb_l_view
První a druhý blok Černobylské jaderné elektrárny. Všechny čtyři bloky byly uvedeny do provozu na přelomu 70. a 80 let min. stol., přičemž havarovaný čtvrtý blok zahájil svůj provoz v roce 1984. (Zdroj: Chnpp.gov.ua)

 

Dne 26. dubna 1986 jaderná elektrárna Černobyl utrpěla nevětší jadernou havárii v historii, kdy tehdejší sled událostí vedl ke zničení reaktoru 4. bloku. Zbývající tři bloky však byly zásadní pro naplnění ukrajinské poptávky po elektřině, tudíž zůstaly ještě několik let v provozu. Nakonec byl druhý blok odstaven v roce 1991 následován blokem prvním v roce 1996 a jako poslední byl odstaven blok číslo 3 v roce 2000. Práce na likvidaci prvních tří bloků budou provedeny odděleně od prací na likvidaci havarovaného čtvrtého bloku, jeho likvidace zabere mnohem více času.

Vstoupení prvních tří bloků Černobylu do likvidační fáze následuje nařízení z 9. dubna, které vydal ukrajinský regulační úřad State Inspectorate for Nuclear Regulation of Ukraine (SNRC). Regulátor SNRC prohlásil, že začnou práce na postupném uvedení prvních tří bloků do zakonzervovaného stavu, počínaje procesem FS&P. Povolení následuje vydání licence na likvidační práce v Černobylu z roku 2010 udělené státní společnosti SSE ChNPP, která elektrárnu spravuje. Veřejné slyšení o procesu FS&P se konalo v roce 2013.

Proces FS&P bude mít značný pozitivní dopad pro oblasti kyjevského regionu, který sousedí s černobylskou zakázanou zónou, a pro severní město Slavutych ve smyslu pomoci s jejich sociálním a ekonomickým rozvojem, oznámila společnost SSE ChNPP v prohlášení z 9. dubna.

Práce na uvedení bloků do zakonzervovaného stavu budou provedeny mezi lety 2015 až 2028 a budou se sestávat z celkem šesti etap. První etapa se sestává z obnovení vodovodních systémů pro systém požární ochrany elektrárny. Druhá etapa bude zahrnovat demontáž tlakových trubek a kontrolních a ochranných kanálů bloků 1 až 3. Poté budou reaktory prvního a druhého bloku uvedeny do stavu péče a údržby, v němž setrvají nějakou dobu tak, aby se zbývající radioaktivita mohla přirozeně vytratit. Ve čtvrté fázi budou renovovány střechy reaktorových hal prvního a druhého bloku, zatímco budou demontovány jejich zavážecí stroje. Poté bude i třetí blok elektrárny uveden do stavu péče a údržby. V poslední etapě bude renovována střecha a demontován zavážecí stroj třetího bloku.

Společnost SSE ChNPP uvedla, že konečným cílem projektu je, aby byly první tři bloky JE Černobyl uvedeny do stavu zajištujícího bezpečnost a řízené skladování radioaktivních látek a zdrojů ionizujícího záření uvnitř bloků. Firma uvedla, že projekt bude stát více než 43 milionů dolarů (v přepočtu více než jednu miliardu korun).

Mezi lety 2028 a 2046 budou z bloků odstraněny nejkontaminovanější zařízení, samotné reaktory budou demontovány v období mezi lety 2046 až 2064.

V březnu letošního roku oznámila Evropská banka pro obnovu a rozvoj, že výstavba ochranné obálky havarovaného čtvrtého bloku JE Černobyl (New Safe Confinement) vstoupila do závěrečné fáze. V zabezpečené oblasti nedaleko havarovaného reaktoru byla během posledních čtyř let vztyčena obrovská konstrukce sestávající se ze dvou částí, které nyní budou spojeny. Mezitím je na konstrukci instalován propracovaný ventilační systém, který ji bude během své životnosti chránit před korozí.

Nová obálka New Safe Confinement zabezpečí původní kryt se zbytky poškozeného reaktoru před vlivem počasí a ochrání okolní životní prostředí před uvolňováním radioaktivních látek. Dokončení nového krytu je naplánováno na rok 2017. Celkové náklady na implementační plány obálky, z nichž je obálka New Safe Confinement nejvýraznějším elementem, dosahují podle odhadů zhruba 2,15 miliardy eur. Samotná obálka New Safe Confinement vyjde na 1,5 miliardy eur.

Likvidační práce prvních třech bloků jaderné elektrárny Černobyl financuje mezinárodní společenství skrz účet pro jadernou bezpečnost Nuclear Safety Account. Z něho je financována i výstavba meziskladu jaderného paliva (ISF2) a zařízení na zpracování tekutých radioaktivních odpadů (LTRP), nacházejících se v areálu elektrárny. Mezisklad ISF2 se nyní nachází v konečné fázi výstavby. Bude určen pro více než 20 000 palivových souborů, které budou umístěny do kovových kontejnerů a ty pak uzavřeny v betonových modulech. Vyhořelé palivo zde pak bude bezpečně uskladněno na nejméně 100 let. Zařízení LRTP obdrželo provozní licenci na konci minulého roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..