Společnost Westinghouse Electric Company a bulharská vláda jednají o struktuře a časovém harmonogramu jejich dohody na výstavbu sedmého bloku v jaderné elektrárně Kozloduj.

KozloduyNPP_08_male__kznpp
Bloky JE Kozloduj s reaktory VVER-1000 byly uvedeny do provozu v letech 1988 a 1993. (Zdroj: Kznpp.org)

 

Diskuze následují expiraci akcionářské dohody s americkou společnosti Westinghouse, která byla podepsána s předchozí vládou v říjnu minulého roku. Platnost dohody vypršela 31. března. Na základě této dohody by Westinghouse byl zodpovědný za zajištění veškerého zařízení, návrhu, strojírenského zpracování a paliva pro nový blok.

V říjnu minulého roku Westinghouse oznámil, že pro tuto lokalitu plánuje během následujícího roku vyhlásit výběrové řízení na výstavbu reaktoru AP1000. Nový blok by měl být uveden do provozu v roce 2023.

Danny Roderick, prezident a generální ředitel společnosti Westinghouse, uvedl 2. dubna v tiskovém prohlášení, že rozhodnutí pokračovat ve vyjednávání „bylo, za současných podmínek kdy Bulharsko podporuje infrastrukturní projekty takovéto velikosti, podpořeno všemi zúčastněnými stranami.“ Dále dodal že „přesto, že panuje všeobecná shoda o atraktivnosti projektu v dlouhodobém horizontu, zúčastněné strany se domnívají, že je ještě potřeba zvážit různé modelové situace nasazení technologie reaktorů AP1000 v budoucnu.“

Společnost Westinghouse, jejímž většinovým vlastníkem je japonská Toshiba, pokračuje v poskytování globálních služeb a technologií v celém spektru, od provozování jaderné elektrárny Kozloduj přes výrobu paliva až po práce na vyřazování jaderných zařízení z provozu a nakládání s jadernými odpady, poznamenal Roderick.

„Westinghouse je rád za spolupráci, která se vyvinula s jadernou elektrárnou Kozloduj. V nejbližší době se zaměří na bezprostřední viditelná zlepšení v Bulharských jaderných kapacitách prostřednictvím zavedení state-of-the-art technologií od Westinghouse a dalších globálních zkušeností.“

Jaderná elektrárna Kozloduj má v současnosti 6 bloků. První čtyři typu VVER-440 V230 jsou již vyřazeny z provozu, pátý a šestý blok s reaktory VVER-1000 stále fungují. Návrh na rozšíření jaderné elektrárny Kozloduj o sedmý a osmý blok se datuje do osmdesátých let, kdy bylo pro nové bloky vyhrazeno místo. Nakonec až v listopadu 2013 dala bulharská vláda zelenou novému bloku s tím, že oznámila, že bude exkluzivně jednat se společností Westinghouse o výstavbě reaktoru AP1000.

Bulharský energetický holding v minulosti pokročil s vyjednáváním zahrnujícím možnost, že by do projektu investovala společnost Toshiba na úroveň 30% podílu. Avšak v červnu 2014 Toshiba od vyjednávání týkajících se investic do projektu odstoupila, a možnosti investic předala společnosti Westinghouse. Ta 1. října 2014 podepsala akcionářskou dohodu, podle které bude mít Westinghouse na novém bloku v jaderné elektrárně Kozloduj 30% podíl skrz společnost Kozloduy NPP-New Build plc. Státem vlastněná společnost Kozloduy NPP plc bude držet zbylých 70 % včetně financí, nutných k zajištění obou stran. Dohoda také formalizovala výběr reaktoru typu AP1000 Bulharským energetickým holdingem respektive jeho dceřinými společnostmi Kozloduy NPP plc a Kozloduy NPP – New Build plc.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..