Zdroje obeznámené s projektem oznámily agentuře Reuters, že výstavba první polské jaderné elektrárny se zpozdí nejméně o další dva roky. Projekt výstavby oficiálně počítá s uvedením prvního bloku do provozu v roce 2025. Podle původního plánu měl první blok začít dodávat do sítě první elektřinu v roce 2020. Za čím dál pravděpodobnější považují někteří provozovatelé, že projekt elektrárny bude úplně zrušen.

PGE-Polska-Grupa-Energetyczna
Logo PGE (zdroj: polskiepiekielko.pl)

 

Dokončení celé elektrárny se podle nynějšího plánu předpokládá v roce 2035. Cena výstavby se má vyšplhat na deset až patnáct miliard dolarů (v přepočtu 260 až 390 miliard korun). Začátek projektu se datuje do roku 2009, zpoždění nastala hlavně kvůli klesajícím cenám elektrické energie a havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v roce 2011.

K tomu všemu se polská státní elektrárenská společnost PGE rozhodla, že zruší kontrakt s australskou poradenskou firmou WorleyParsons. Ta měla za úkol vyhledat pro elektrárnu vhodné umístění. „Program se tím zpozdí minimálně o dva roky,“ řekl agentuře Reuters jeden z obeznámených zdrojů. Dále dodal, že nyní musí PGE potřebné studie provést sama. Kvůli nedostatku zkušeností s tímto druhem prací si to vyžádá více času.

Podle dnešní zprávy polského Nejvyššího kontrolního úřadu existuje velké riziko, že projekt bude ještě více opožděn, nebo bude dokonce zrušen. „Polsko jadernou elektrárnu nepotřebuje,“ uvedl jeden z profesorů elektrotechnického institutu v Lodži, Wladyslaw Mielczarski. „Tento jaderný program byl projektem bývalého premiéra (Donalda Tuska). Teď zde není nikdo, kdo by ho uskutečnil,“ dodal.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..