Dne 10. dubna začal robot, který je schopný měnit svůj tvar, mapovat podmínky v primárním kontejnmentu poškozeného prvního bloku JE Fukušima Dajiči. Robot ale před dokončením svého úkolu přestal pracovat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Robot krátce po zahájení své inspekční cesty po roštu uvnitř primárního kontejnmentu. (Zdroj: World Nuclear News)

 

Robot byl vyvinut Mezinárodním výzkumným ústavem pro vyřazování jaderných zařízení (The International Research Institute for Nuclear Decommissioning – IRID) a společností Hitachi-GE Nuclear Energy, aby prozkoumal těžko přístupné oblasti elektrárny. Skládá se ze tří částí: hlavního těla a dvou kompaktních posuvných pásů. Robot mohl zaujmout dlouhý, rovný tvar, aby prošel úzkými prostory, jako je potrubí. Případně mohl otočit své posuvné části o 90 stupňů vzhledem k jeho centrálnímu tělu a zaujmout tvar písmene U tak, aby měl lepší stabilitu při jízdě po rovném povrchu.

Robot je 9 cm vysoký. V závislosti na poloze jeho posuvných částí je 25 cm nebo 64 cm dlouhý a mezi 6,5 a 27 cm široký. Váží 7,5 kg a je ovládán pomocí 40m kabelu.

Po několika týdnech zkušebních testů oznámila společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco), že robot prošel skrze potrubí o průměru 10 cm a dorazil do vnitřních prostor primárního kontejnmentu. Ačkoliv již byli použiti různí roboti k prozkoumání a likvidaci škod z dalších částí prvního bloku (stejně jako tomu bylo i u ostatních bloků elektrárny) toto však bylo poprvé, kdy robot vstoupil do některého z poškozených primárních kontejnmentů.

snímek16
Schéma primárního a sekundárního kontejnmentu odpovídající prvnímu bloku jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. (Zdroj: Cvrez.cz)

 

Po vstupu do primárního kontejnmentu prvního bloku byl robot spuštěn pomocí kabelu na rošt v prvním patře mimo konstrukci, která podpírá reaktorovou nádobu). Zde robot zaujal tvar písmene U a měřil úrovně radiace a teploty. Také pořídil fotografie vnitřku primárního kontejnmentu.

Společnost Tepco plánovala na 10. dubna nasadit robota k průzkumu poloviny prvního patra primárního kontejnmentu a znovu pak 13. dubna k průzkumu druhé poloviny.

Avšak pozdějiuvedla, že po provedení měření na 14 z 18 plánovaných míst, přestal robot pracovat. Také sdělila, že další nasazení robota plánované na 13. dubna byla odloženo, zatímco se bude vyšetřovat příčina jeho selhání.

Podle zprávy tiskové agentury Kyodo, hodlá společnost Tepco využít robota na průzkum spodní části reaktorové nádoby, která je zaplněna vodou. Předpokládá se, že je zde nashromážděné roztavené palivo. Nicméně současný robot není vodotěsný. Verze odolná proti vodě bude údajně vyvinuta do konce března 2016.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..