V sobotu se uskuteční protestní akce proti hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu ve všech sedmi vytipovaných lokalitách. Den proti úložišti, jak byla akce nazvána, pořádají místní obce a nevládní organizace. Formou pochodů, štafet a koncertů chtějí vyjádřit nesouhlas se záměrem státu úložiště postavit. Symbolicky akce navazuje na mezinárodní den památek a sídel vyhlášený organizací UNESCO.

6785-original-lttgt
Schéma úložiště (zdroj: www.nechcemeuloziste.cz)

 

„Chceme upozornit na to, že plánované úložiště by zásadně změnilo tvář blízkých obcí a stalo by se „památkou“, která přetrvá navždy,“ sdělil ČTK Edvard Sequens ze sdružení Calla.

Průzkumy pro potřeby jaderného úložiště mají probíhat v lokalitách Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, u Březového potoka poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, v Magdaleně na Táborsku, Čihadlu na Jindřichohradecku, na Kraví hoře na Žďársku, v Hrádku na Jihlavsku a v Horce pod Velkým Meziříčím. Všechna tato místa byla vytipována pro jejich vhodné geologické podmínky.

Obce v lokalitě Březový potok pořádají štafetu, koncert a různá setkání, vše pod společným mottem „Nedejme se“. Dokonce jako varování rozezní i zvony. V dalších lokalitách budou pořádány pochody. Jejich trasy povedou například z Blatné přes Lubenec do Libyně, z Lodhéřova na Čertův kámen, z Drahonína a Skalky na Kraví horu či hvězdicový pochod z Hodova, Rudíkova, Budišova, Rohů a Náramče. Veškeré informace k protestům jsou na internetové stránce www.nechcemeuloziste.cz. Další věcí, kterou by lidé rádi připomněli je blížící se 29. výročí nejhorší jaderné havárie v jaderné elektrárně Černobyl na Ukrajině.

V říjnu loňského roku povolilo ministerstvo životního prostředí Správě úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), provést průzkumy ve všech sedmi lokalitách, o něž žádalo. SÚRAO zastupuje v této věci stát, který trvalému uložení vyhořelého paliva dává přednost před jinými alternativami. Podle SÚRAO je však výběr lokality pro úložiště teprve na samém počátku. „K výběru finální lokality kolem roku 2025 je však třeba realizovat řadu kroků tak, aby budoucí řešení bylo proveditelné a prokazatelně bezpečné,“ uvedlo SÚRAO. K prokázání bezpečnosti lokality je potřeba řádně prozkoumat horninový masiv.

Kritiku na stát posílají protestující především za nekoncepční přístup a za nerespektování názoru obyvatel v obcích, kterých se úložiště přímo týká. Podle ekologů stát usiluje o zahájení průzkumů, aniž by legislativně vyřešil rovnoprávnější postavení obcí ke státu. „Přijetí návrhu zákona, který by postavení obcí posílil na úroveň obvyklou v zahraničí, stát bojkotuje,“ tvrdí Sequens.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes uvedlo, že se pracovní skupina Dialog pod Radu vlády pro energetickou a surovinovou strategii shodla, že bude připraven věcný záměr zákona o hlubinném úložišti. Vyjádření k němu mohou podat podle Miroslava Kynčla z tiskového odboru MPO všechny přizvané subjekty. Všechny tyto aktivity se podle něj opírají o tzv. atomový zákon. Ten udává státu zodpovědnost za bezpečné uložení radioaktivních odpadů i z nynějších elektráren. „Problematika vybudování hlubinného úložiště se tedy netýká pouze dalších plánů na rozšíření jaderného programu v ČR,“ dodal.

SÚRAO si uvědomuje, že názory na hlubinné úložiště i na průzkumy s ním spojené jsou dosti rozdílné i uvnitř jednotlivých obci, uvedla ve svém prohlášení. „Postoj odpůrců respektujeme, přičemž jejich výhrady jsou pro nás důležitým indikátorem toho, jakým oblastem musíme v komunikaci s lokalitami věnovat více pozornosti,“ uvedl ředitel SÚRAO Jiří Slovák.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..