V Dukovanech se uskutečnilo další cvičení. Tentokrát zaměstnanci cvičili nehodu při přepravě jednoho z kontejnerů s použitým jaderným palivem. Při provozu elektrárny se takovéto kontejnery běžně vozí po železniční vlečce v areálu, vedoucí z reaktorového bloku do skladu. Scénář dnešního cvičení obsahoval vykolejení transportního vozidla spojené s pádem kontejneru a zranění pracovníka. ČTK to dnes sdělil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

kastor
Kontejner s jaderným palivem typu Castor (zdroj: cez.cz)

 

Pro letošní rok bylo v jaderná elektrárně Dukovany naplánováno deset bezpečnostních cvičení. „Témata jsou různá, od ekologických havárií, blackoutů až po poruchy na zařízení v důsledku zemětřesení,“ uvedl Bezděk. Konkrétně cvičení s názvem Blackout se v Dukovanech provádí každoročně od roku 2006. Tehdy měla elektrárna nedostatek energie kvůli problémům spojeným s přenosovou sítí EU. Letos se toto cvičení konalo v březnu. Dnešní cvičení s námětem pádu kontejneru bylo prováděno poprvé, uvedl mluvčí.

Do dnešního cvičení byly zapojeny jak hasičské tak i radiační jednotky. Ty měly za úkol prověřit v průběhu cvičení těsnost kontejneru potom, co spadl. Podle scénáře však žádné radioaktivní látky neunikly. „Transportní kontejner byl následně cvičně převezen zpět na reaktorový blok, kde by v případě této události byly provedeny další zkoušky a kontrolní měření,“ doplnil Bezděk. Figurant simulující středně těžká zranění byl po ošetření převezen do nemocnice v nedaleké Třebíči.

Dukovany se svým výkonem pokrývají 20 % české spotřeby elektřiny. V současnosti z jejich čtyř bloků pracují tři na plno, na jednom probíhá plánovaná odstávka. Ta měla trvat pouze dvacet dní, avšak kvůli objevené snížené pohyblivosti jednoho z celkových 349 palivových článků, se odstávka protáhne o dalších deset dní. Nynější konec odstávky je plánován na 26. dubna.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..