Na důležitých budovách jaderné elektrárny Dukovany pokračují práce na zvýšení odolnosti vůči zemětřesení a dalším klimatickým vlivům. Letos se tyto práce přesunou na společnou strojovnu prvního a druhého bloku a budovy hasičů. Práce na zpevnění těchto budov budou stát více než 150 miliónů korun. ČTK to dnes oznámil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Práce na zvýšení odolnosti důležitých budov probíhají v Dukovanech od roku 2013, jejich dokončení se očekává v roce 2016.

1005JADERNA_ELEKTRARNA_DUKOVANY21
Strojovna jaderné elektrárny Dukovany (Zdroj: ihned.cz)

 

„Zvýšení odolnosti těchto objektů proti extrémním klimatickým vlivům a zemětřesení je na základě zátěžových testů jaderných elektráren jednou z podmínek dalšího provozu elektrárny,“ uvedl mluvčí. Všechna tato opatření vyplynula ze zátěžových testů, které byly provedeny po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v roce 2011. Po úpravách dosáhnou budovy zhruba dvojnásobné odolnosti, vydržet by tak měly zemětřesení o síle až šesti stupňů Richterovi stupnice.

Práce na zvýšení odolnosti již proběhly na budovách zastřešující výrobní bloky. Strojovna s turbínami pro první i druhý blok, která je 200 metrů dlouhá a 30 metrů vysoká, by měla být zpevněna do konce srpna. Na základě podrobných výpočtů se úpravy budou týkat především střešní konstrukce strojovny. „Veškeré práce budou probíhat z pracovních plošin postavených na pojezdových jeřábech,“ uvedl Bezděk. Druhá strojovna bude v Dukovanech zpevněna příští rok.

Další budovou, na které letos proběhnou tyto práce, je garáž pro hasičskou techniku a provozní budova hasičů. Práce se budou sestávat především z výměny těžkého střešního pláště za lehčí, zesílená bude i střešní konstrukce a příčné stěny.

Svým výkonem jaderná elektrárna Dukovany pokrývá 20 % tuzemské poptávky po elektrické energii. Na plno vyrábějí v současnosti tři z jejích čtyř bloků, blok číslo 2 je od 27. března odstaven. Původně měla odstávka trvat pouze 20 dní, ale po zjištění snížené pohyblivosti u jednoho z 349 palivových souboru a po zjištěné netěsnosti na jedné z armatur primárního okruhu pasivního bezpečnostního systému, se odstávka protáhla. Do provozu by měl blok opět najet ve čtvrtek večer.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..