Čínská státní rada dala konečný souhlas k výstavbě bloků 5 a 6 jaderné elektrárny Fu-čching (pinyin: Fuqing) v provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian). Tyto bloky budou sloužit jako demonstrační pro design reaktoru Hualong One, vyvinutého na domácím trhu.

Fuqing 5 nuclear island pit - 460 (CNNC)
Výstavba páté bloku jaderné elektrárny Fu-čching, kde měl původně stát reaktor typu ACP1000. (Zdroj: World Nuclear News)

 

Během setkání dne 15. dubna, kterému předsedal čínský premiér Li Kche-Čchien (pinyin: Li Keqianq), schválila státní rada výstavbu nových bloků. Jejich stavba byla schválena Národní rozvojovou a reformní komisi již dříve v průběhu tohoto měsíce.

Státní rada vydala prohlášení, v němž uvedla: „Technologie používané v reaktoru Hualong One jsou založeny na zkušenostech získaných po dvou desetiletích využívání jaderné energie pro civilní účely a vzaly si za příklad nejlépe navrhnuté reaktory na světě. Práva duševního vlastnictví klíčových technologií a zařízení používaných v jaderných elektrárnách umožní zemi prozkoumávat trhy třetích stran.“

Rada rovněž poznamenala, že „projekt přijme nejpřísnější mezinárodní bezpečnostní opatření a zlepší stávající krizové plány pro zajištění bezpečnosti výstavby a provozu.“

V listopadu 2014, společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) oznámila, že bloky 5 a 6 jaderné elektrárny Fu-čching budou využívat konstrukci reaktoru typu Hualong One, přičemž se bude jednat o první nasazení bloků tohoto typu.

Původně předpokládala společnost CNNC, že na těchto blocích použije designu ACP1000, plány však byly revidovány v souladu s re-organizací čínského jaderného průmyslu.

Přípravy staveniště pro blok 5, které byly zahájeny před koncem 2014, jsou v pokročilém stavu. Podle tohoto plánu by měl být blok 5 uveden do provozu kolem roku 2019. CNNC údajně bude moci první beton pro pátý blok odlít někdy v polovině roku 2015.

Vývoj Hualong One

V roce 2012, hlavní plánovači v Pekingu nařídili společnosti CNNC a druhému velkému staviteli a provozovateli jaderných elektráren, China General Nuclear (CGN), aby „racionalizovali“ své reaktorové programy. To mělo za následek, že ACP1000 patřící CNNC a ACPR1000 patřící CGN byly sloučeny do jednoho standardizovaného designu – Hualong One.

Ve skutečnosti má každá ze společností vlastní řetězec dodavatelů a tedy jejich verze Hualong One se nepatrně liší (bloky postavené CGN budou používat některé systémy z ACPR1000), ale design je považován za standardizovaný. Je určen pro široké nasazení v Číně, stejně jako pro export do dalších zemí. Verze reaktoru od CGN již byla schválena pro bloky 3 a 4 jaderné elektrárny Fang-čcheng-kang (pinyin: Fangchenggang).

Navzdory tomu, že je konstrukce reaktoru v pákistánské pobřežní elektrárně Karáčí oficiálně vedena jako ACP1000, jedná se o první exportovaný reaktor konstrukce Hualong One. V únoru se Čína s Argentinou dohodly na spolupráci při výstavbě reaktoru Hualong One v této jihoamerické zemi.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..