V jaderné elektrárně Temelín byly zpřísněny tresty pro lidi, kteří by se snažili o vstup do areálu elektrárny pod vlivem alkoholu. Od spuštění elektrárny platí v jejím areálu nulová tolerance k alkoholu a jiným návykovým látkám. Pro ty, kteří by chtěli toto nařízení porušit, se nyní zvyšují sankce. Dodavatelská firma tak může za zaměstnance pod vlivem zaplatit pokutu až 120 000 korun. Jestliže by nařízení porušil vlastní zaměstnanec elektrárny, hrozí mu až doživotní zákaz vstupu. České tiskové kanceláři to dnes sdělil mluvčí jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták.

2014_1020_dechova_zkouska_630pix
Dechová zkouška při vstupu do elektrárny (zdroj: temelinky.cz)

 

Dosud byla nejvyšší pokuta za neukázněného zaměstnance pro dodavatelské firmy 25 000 korun, nové nařízení tuto hranici zvyšuje téměř pětinásobně. „Součástí posilování bezpečnosti je nejen rozšiřování bezpečnostních systémů, ale i vyšší důraz na dodržování nastavených pravidel. Smyslem přísnějších sankcí není vybrat více peněz na pokutách, ale především předejít porušení základních povinností,“ vysvětlila důvody navýšení sankcí ředitelka bezpečnosti elektráren ČEZ Iva Kubáňová.

V loňském roce bylo na elektrárně provedeno více než 10 000 kontrol. „Pozitivních výsledků bylo jedenáct. Většinou šlo o lidi, kteří pracují v Temelíně krátce a podcenili zbytkový alkohol,“ uvedl Sviták. Denně se tak v průměru namátkově zkontroluje 20 až 30 lidí, jestliže právě probíhá odstávka, kontroly jsou ještě četnější. Za měsíc členové ochranky provedou téměř tisíc dechových zkoušek. Namátkovým dechovým zkouškám neuniknou krom zaměstnanců elektrárny a dodavatelských firem ani návštěvníci.

Jestliže si sám zaměstnanec není při příchodu do práce jistý, zda nemá ještě v krvi zbytkový alkohol, má možnost si sám u vstupu orientačně dýchnout. Jestliže tak učiní, zkouška je naprosto anonymní, bez jakýchkoliv záznamů a v případě pozitivního výsledku bývá nejlepším řešením domluva s nadřízeným na jednodenní dovolené. Zaměstnanec, který takto učiní, se vyhne jakýmkoliv sankcím nebo trestům.

V loňském roce vedení elektrárny pořídilo její ostraze nové speciální testery, které dokáží detekovat přítomnost drog v těle i určit přesnou látku. Po roce, co jsou nové testery v provozu, se ostraha nesetkala z žádným případem, kdy by měl zaměstnanec pozitivní výsledek.

Jaderná elektrárna Temelín je v provozu od roku 2000. V současnosti zaujímá roli největšího českého zdroje elektřiny, se svojí produkcí pokrývá kolem 20 % spotřeby elektřiny v Česku. Za rok 2014 dodala do přenosových sítí 14,95 TWh elektrické energie.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..