V roce 2018 až 2020 odstaví Švédsko dva ze čtyř reaktorů jaderné elektrárny Ringhals. Reaktory tak budou odstaveny o sedm let dříve, než se původně plánovalo. Podle serveru world-nuclear-news.org to dnes oznámil 70% vlastník elektrárny, společnost Vattenfall. Důvodem k předčasnému ukončení provozu těchto bloků jsou příliš vysoké náklady na jejich provoz.

Ringhals
JE Ringhals (zdroj: wikipedia.org)

 

„V nadcházejících letech očekáváme nízké ceny elektrické energie a zároveň se potýkáme s rostoucími výrobními náklady,“ uvedla společnost Vattenfall. K tomu dodala, že rozhodnutí o předčasném odstavení bloků je čistě obchodní záležitost.

„Je samozřejmě politováníhodné zavřít dobře fungující reaktory, občas je to ale nevyhnutelné,“ dodala firma.

První blok JE Ringhals s varným reaktorem o výkonu 855 MWe byl zprovozněn v roce 1976. Druhý blok s tlakovodním reaktorem i výkonu 866 MWe začal fungovat o rok dříve. Zbylé dva bloky JE Ringhals rovněž s tlakovodními reaktory byly postaveny v 80. letech. Jejich vyřazení z provozu se očekává někdy po roce 2040.

Podle portálu The Local Švédsko v současnosti provozuje 10 reaktorů ve třech jaderných elektrárnách. Dle údajů z roku 2013 se jádro na výrobě elektrické energie ve Švédsku podílelo 39 %.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..