Francouzská společnost EDF v neděli sdělila, že pokračují práce na výstavbě bloku typu EPR v jaderné elektrárně Flamanville v severní Francii. Probíhají přípravy k provedení dalších testů reaktorové nádoby, u které byly zjištěny anomálie ve složení oceli v některých jejich částech.

Flamanville EPR - September 2014 - 460
Staveniště třetího bloku ve Flamanville, snímek je ze září 2014. (Zdroj: World Nuclear News)

 

Dne 7. dubna oznámil francouzský úřad jaderného dozoru ASN (Autorité de Sûreté Nucléaire), že byl informován společností Areva o výsledcích chemických a mechanických testů hlavy tlakové reaktorové nádoby (podobné té ve Flamanville) provedených na konci roku 2014, které odhalily část s vysokou koncentrací uhlíku. To podle regulátora může vést k nižší mechanické houževnatosti, než bylo očekáváno.

Ve včerejším prohlášení poznamenala společnost EDF, že v roce 2005 byly zavedeny přepracované technické specifikace pro jaderná tlaková zařízení, kterým musí vybavení reaktoru EPR v JE Flamanville odpovídat.

Společnost také uvedla, že společně se Arevou v současné době připravuje práce na nové sérii testů zaměřených na prokázání souladu vybavení třetího bloku JE Flamanville s novými normami. Poté bude tento program předložen úřadu ASN ke schválení. Ten uvedl, že na základě nyní dostupných informací může společnost EDF pokračovat ve výstavbě nového bloku JE Flamanville podle projektu EPR.

Dříve společnosti EDF a Areva uvedly, že jejich týmy pracovaly na provedení dalších testů v nejbližší možné době, následně po schválení testovacích podmínek úřadem ASN, a poskytnou bezpečnostnímu úřadu potřebné informace k prokázání bezpečnosti a kvality příslušného zařízení.

Dne 8. dubna úřad ASN informoval v technické zprávě o povinnosti společnosti Areva, která musí prokázat, že tyto jevy, které se týkají horní a dolní části hlavy reaktoru EPR v JE Flamanville, jsou jasně identifikovány, kontrolovány a nemají vliv na další části komponentů než tam, kde byly nalezeny.

Stavební práce na bloku o výkonu 1650 MWe začaly v Normandii v prosinci 2007. Reaktorová nádoba byla namontována v lednu 2014. Nyní se očekává, že ke spuštění bloku dojde v roce 2017.

Bloky s tlakovodním reaktorem EPR jsou ve výstavbě také ve finské JE Olkiluoto a v čínské JE Tchaj-šan (pinyin: Taishan). V JE Olkiluoto je blok ve výstavbě od roku 2005 a bylo zde zjištěno několik nutných úprav, které se musí provést před spuštěním plánovaným na rok 2018. U prvního bloku JE Tchaj-šan, který je ve výstavbě od roku 2009, se očekává spuštění v roce 2016, zatímco druhý blok JE Tchaj-šan by měl provoz zahájit o rok později. Dva další bloky typu EPR jsou plánovány v JE Hinkley Point C v Anglii.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..