Celkem 588,2 miliónů eur (v přepočtu zhruba 16 miliard korun) chce společnost Slovenské elektrárne po slovenské vládě za ztrátu kontraktu na provoz vodní elektrárny v Gabčíkovu. Podle agentury Reuters to dnes oznámilo slovenské ministerstvo hospodářství. Slovenský server HNonline uvádí, že Slovensko tak pravděpodobně čeká mezinárodní arbitráž, neboť slovenská vláda požadavek na odškodnění odmítá.

3-f0a1d30459d54fc24f884d3791ab04219117c077
Vodní elektrárna Gabčíkovo. (zdroj: teraz.sk)

 

Před tím než se slovenská vláda v březnu tohoto roku rozhodla převzít největší slovenskou vodní elektrárnu do svých rukou, měla ji v dlouhodobém pronájmu společnost SE, která je ovládána italským Enelem.

Smlouva s Fondem národního majetku uzavřená za vlády premiéra Mikuláše Dzurindy říká, že v případně předčasného ukončení pronájmu mají Slovenské elektrárne nárok na odškodnění. A právě o ni se požadavek opírá. Vláda se však odvolává na výrok soudu, podle nějž by měla být zrušena jak dohoda o pronájmu, tak i tato smlouva, uvádí server HNonline.

„Utrpěli jsme mnoho škod a nenecháme to tak,“ řekl podle serveru generální ředitel SE Nicola Cotugno. „Chceme odškodné, protože máme tuto povinnost vůči svým akcionářům, kteří získali tuto firmu s právem provozovat Gabčíkovo a mít z něho zisk po dobu 30 let,“ dodal. HNonline uvádí, že firma žádala vyplacení odškodnění do čtvrtka, nyní tak zahajuje proti státu právní kroky.

Spor o elektrárnu v Gabčíkovu přichází v době, kdy Enel prodává svůj majoritní podíl v SE, který dosahuje 66 %. Zbylých 34 % drží v SE slovenská vláda. Ta se nyní rozhoduje, zda se má pokusit získat zpět plnou moc nad společností, kterou před příchodem Enelu měla.

Na konci března slovenský premiér Robert Fico uvedl stanovisko slovenské vlády, které zaujímá postavení proti prodeji kontrolního podílu Enelu v SE před tím, než se firmě podaří uvést do provozu dostavované dva bloky v jaderné elektrárně v Mochovcích. Kvůli prodeji by se prý mohla dostavba opět zastavit. I přesto se však Enel rozhodl v prodeji pokračovat.

V dnešním prohlášení premiéra Fica stojí, že slovenská vláda bude prodej SE aktivně blokovat, neboť firma má podle vlády plnou zodpovědnost za dokončení třetího a čtvrtého bloku JE Mochovce.

Kontrolní podíl v SE koupil Enel od slovenské vlády v roce 2006. Tehdy Enel v tendru na 66 % akcií vyhrál nad společností ČEZ a ruským podnikem RAO UES. Většinový podíl v SE stál Enel 840 miliónů eur.

V letošním březnu Enel oznámil, že nabídky od zájemců o kontrolní podíl v SE očekává do 9. května letošního roku. Mezi uchazeči se opět nachází společnost ČEZ, podle dostupných informací má o podíl v SE zájem i česká firma Energetický a průmyslový holding, kterou vlastní podnikatel Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem a finanční skupinou J&T.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..