Premiér Slovenska Robert Fico dnes uvedl, že v nejbližší době bude mít jeho vláda k dispozici návrh od slovenských úřadů, který by měl objasnit otázku, zda je pro slovenskou vládu výhodné ucházet se o odkoupení dvoutřetinového podílu ve společnosti Slovenské elektrárne, který prodává italská společnost Enel. Nyní vláda drží v největším výrobci elektřiny na Slovensku 34 % akcií. Enel svůj dvoutřetinový podíl prodává ve snaze snížit jeho zadluženost.

jadrova_elektraren_mochovce_2010_1

Na konci března premiér Fico oznámil, že se Slovenská vláda staví proti prodeji kontrolního podílu v SE před tím, než se podaří dokončit rozestavěné bloky jaderné elektrárny Mochovce. Prodej podle vlády ohrožuje dostavbu a dokonce hrozí, že se práce na třetím a čtvrtém bloku opět zastaví. I přesto se však Enel rozhodl v prodeji pokračovat.

Úplné ovládnutí Slovenských elektráren slovenskou vládou v minulosti nevyloučil ani premiér Fico. Nyní slovenská ministerstva financí a hospodářství pracují na návrhu, který vládě doporučí jak pokračovat v otázce zdali odkoupit podíl v SE od Enelu zpět. Uvedl podle agentury Reuters Fico. Žádné předkupní právo na společnost však vláda u Enelu vyjednané nemá.

Slovenské Elektrárne ovládl italský Enel nákupem 66% podílu v roce 2006. Tehdy v tendru zvítězil před českou společností ČEZ i ruským podnikem RAO UES. Kontrolní podíl v SE tehdy Enel stál kolem 840 miliónů eur (podle současného kurzu v přepočtu 23 miliard korun).

Podle nedávného vyjádření se o podílu v Enelu opět zajímá i ČEZ. V případném prodeji kontrolního podílu v SE však musí panovat shoda mezi všemi třemi stranami, tedy italskou společností Enel, zájemcem o koupi, mezi nimiž je i ČEZ, a slovenskou vládou.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..