Slovenská vláda bude jednat s Enelem o odkoupení akcií největšího slovenského výrobce elektřiny, společnosti Slovenské elektrárne (SE). Novinářům to dnes po setkání s vedením Enelu oznámil slovenský premiér Robert Fico. Slovenský stát nyní v SE vlastní 34 % akcií. O odkoupení zbytku však bude mít zájem pouze tehdy, když se Enel zaváže, že dokončí výstavbu dvou bloků jaderné elektrárny Mochovce. Generální ředitel Enelu uvedl, že společnost uvažuje, že by prodala pouze část ze svého 66% podílu a že by dál zůstala akcionářem v SE.

12_ENEL_MOCHOVCE_TLAKOVA_NADOBA_PRESS_51_of_56
Instalace reaktoru v JE Mochovce (zdroj: http://jaderneinfo.webnode.cz)

 

„Naším cílem je získat většinu akcií Slovenských elektráren, být majoritním akcionářem a současně mít manažerskou kontrolu. Všechno je otázka ceny, o tom jsme ale nediskutovali,“ řekl Fico.

Ve svém vyjádření Fico uvedl, že vláda 9. května, kdy Enel očekává podání všech nabídek o odkoupení akcii v SE, svoji nabídku nepředloží, ale bude dále s Enelem jednat. Zájem o akcie SE má podle dostupných informací i česká energetická společnost ČEZ či bratislavská rafinerie Slovnaft v konsorciu s maďarskou státní energetickou skupinou MVM.

Šéf Enelu Starace později nevyloučil ani možnost, že by Enel prodal slovenské vládě pouze část svého podílu v SE. Možné je i to, že do akcionářské struktury SE vstoupí další investor, takže by firmy měla tři akcionáře. „Existuje mnoho řešení. Chceme dokončit proces nabídek a poté zhodnotit s druhým akcionářem Slovenských elektráren, jaké řešení bude pro Slovenské elektrárny nejlepší,“ řekl generální ředitel Enelu.

Již dříve se slovenská vláda dostala do sporů s Enelem ohledně dokončení jaderné elektrárny Mochovce. V minulých týdnech slovenský premiér Fico několikrát zdůraznil postoj slovenské vlády o nesouhlasu s prodejem akcií SE před tím, než budou dokončeny rozestavěné bloky JE Mochovce. Dostavba by měla být dle očekávání dokončena během následujících dvou let. Dnešní slova Roberta Fica ale naznačují, že by vládě mohly stačit záruky Enelu, že elektrárna bude dostavěna. „Lze to stanovit ve smlouvě, která by upravovala odpovědnost akcionáře dokončit třetí a čtvrtý blok,“ řekl Fico. Starace v reakci na to řekl, že závazek dokončit elektrárnu je silný.

Česká energetická společnost ČEZ v minulém týdnu uvedla, že spory slovenské vlády s Enelem snižují šance na to, aby ČEZ nakonec svoji nabídku o většinový podíl v SE předložil. Slovnaft v konsorciu s MVM mají i nadále o SE zájem, uvedl šéf Slovnaftu Oszkár Világi. Dalšími zájemci o podíl v SE jsou podle dřívějších informací i česká společnost Energetický a průmyslový holding a finská společnost Fortum. Šéf Enelu ale upozorňuje, že počet zájemců, kteří skutečně svoji nabídku podají, může být překvapením.

Na schůzce se zástupci Enelu nepřišla podle Fica řeč na spor ohledně nedávno zrušeného pronájmu vodní elektrárny Gabčíkovo. Kvůli tomuto sporu po sobě obě strany požadují vysoká odškodnění. Největší vodní elektrárnu na Slovensku provozovala společnost SE devět let.

Majoritním akcionářem společnosti SE se Enel stal v roce 2006. V tendru na 66 % akcií tehdy porazil českou společnost ČEZ i ruský podnik ROS UES. Většinový balík v SE tehdy Enel stál kolem 840 miliónů eur.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..