Argentina podepsala s Ruskem několik dohod o spolupráci v oblasti energetiky. Dohody jsou tak dalším krokem v rozšíření vztahů mezi Moskvou a Jižní Amerikou po tom, co západní země uvalily na Rusko sankce spojené s krizí na Ukrajině. Jako klíč k povznesení vztahů na vyšší úroveň označili dnešní podepsané smlouvy ruský prezident Vladimir Putin a argentinská prezidentka Cristina Fernándezová. Smlouvy jsou zaměřeny především na kooperaci v rozvoji těžby zemního plynu a jaderné energetiky.

292852-top_foto1-a52d9
Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová (zdroj: novinky.cz)

 

Ruská plynárenská společnost Gazprom uzavřela s argentinskou státní společností YPF rámcovou dohodu o rozvoji nalezišť zemního plynu, napsala agentura Reuters. Ruská státní jaderná korporace Rosatom potom sjednala s Argentinou předběžnou smlouvu o výstavbě jaderné elektrárny v zemi. Založení nového společného podniku na výrobu zařízení pro těžbu ropy má s argentinskými partnery v plánu ruský strojírenský výrobce Uralmaš, sdělil Putin.

Obě hlavy státu oznámily, že namísto amerického dolaru zvažují možnost využívání vlastní národní měny při vzájemném obchodu.

V loňském roce byl ruský prezident Vladimír Putin na státní návštěvě v Brazílii. I zde se snažil vyjednat různá spojenectví. Potom, co v minulém roce začaly Spojené státy společně s Evropskou unií trestat Rusko za jeho postup na Ukrajině, obrátila Moskva svůj zájem rozvíjet vztahy se vzdálenými oblastmi světa.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..