Ruský státní správce pro nakládání s radioaktivními odpady (NO RAO) dokončil projektovou dokumentaci pro podzemní výzkumné laboratoře, které mají studovat proveditelnost konečné likvidace pevného vysoce aktivního odpadu a pevného odpadu se středním poločasem rozpadu v žulovém skalním masivu Nižněkanskij v Železnogorsku. Tento odpad bude uložen v hloubce 450 až 525 metrů.

DSCN4447_male
Část modelu hlubinného úložiště, který prezentovala společnost NO RAO na loňském jaderném veletrhu Atomex. (Foto Vladislav Větrovec)

 

NO RAO je státní podnik založený v březnu 2012 pro nakládání se všemi druhy radioaktivních odpadů. Funkce a tarify NO RAO stanovuje Ministerstvo přírodních zdrojů. Pobočky má v Železnogorsku, Seversku, Dimitrovgradu a Novouralsku.

Mateřská společnost firmy NO RAO, státní jaderná korporace Rosatom, nyní tyto dokumenty studuje. V prohlášení po setkání vědecké a technické rady o konečné fázi jaderného palivového cyklu to řekl Denis Jegorov, náměstek ředitele NO RAO.

Jegorov dodal, že firma NO RAO získala souhlas od lokální vlády v Čeljabinském a Tomském regionu na konečnou likvidaci nízko a středně aktivních odpadů v závodech asociace Mayak Production Association v Ozersku a podniku Sibirskij chimičeskij kombinat (SCHK), se sídlem v Tomsku. Dle plánu má být vytvořeno úložiště na 300 000 metrů krychlových nízko a středně aktivních odpadů. Do provozu má být úložiště uvedeno v roce 2018.

Společnost NO RAO v říjnu loňského roku řekla, že jejich cílem je v Nižněkanském žulovém skalním masivu vybudovat podzemní laboratoř do roku 2024.

Rusko původně soustředilo výběr lokality na poloostrov Kola. V roce 2003 byl navržen jako místo pro úložiště většiny paliva Krasnokamensk v sibiřském Zabajkalském kraji, 7000 km východně od Moskvy. Poté byl v roce 2008 předložen Nižněkanský žulový skalní masiv jako místo pro státní hlubinné úložiště.

Rosatom uvedl, že první fáze objektu je navržena tak, aby pojmula 20 000 tun středních a vysoko aktivních odpadů, které budou vyjímatelné.

Veřejná slyšení ohledně Nižněkanského žulového skalního masivu se konala v červenci 2012. Masiv byl v listopadu 2013 označen ve schématu pro plánování regionálního energetického rozvoje jako vhodné místo pro plánované úložiště.

RosRAO, další dceřiná společnost společnosti Rosatom se sídlem v Moskvě, zahájila svou činnost v roce 2009. Zaměřená je na spravování použitého jaderného paliva, radioaktivního odpadu nepocházejícího z jaderné energetiky a poskytování služeb spojených s likvidací vysloužilých ponorek. Poté bylo vytvořeno NO RAO, aby tyto činnosti sjednotilo v roli státního správce ruského použitého jaderného paliva a radioaktivního odpadu. V současné době se RosRAO chce stát globálním poskytovatelem služeb týkajících se uzavřeného jaderného palivového cyklu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..