Soud rozhodl v neprospěch petice, kterou sepsali občané proti obnovení provozu obou bloků jaderné elektrárny Sendai v japonské prefektuře Kagošima. Bloky pravděpodobně obnoví provoz ještě v tomto roce. Stanou se tak prvními reaktory v zemi, které trvale obnoví svůj provoz od nehody Fukušimské jaderné elektrárny v roce 2011.

Sendai 460 (Kyushu)
Jaderná elektrárna s dvěma bloky tlakovodními reaktory o instalovaném výkonu 890 MWe, které byly spuštěny v letech 1984 a 1985. (Zdroj: World Nuclear News).

 

Skupina 12 občanů z Kagošimy a dvou sousedních prefektur podala petici v květnu 2014. Ta tvrdí, že nové bezpečnostní předpisy stanovené regulačním úřadem Nuclear Regulation Authority (NRA) v červenci 2013 byly příliš mírné na to, aby ochránily elektrárnu před zemětřesením a vulkány.

Nicméně předseda senátu Ikumasa Maeda dnes v Kagošimském okresním soudu rozhodl ve prospěch vlastníka závodu Kyushu Electric Power Company s odůvodněním, že na základě nejnovějších vědeckých poznatků, jsou nové bezpečnostní požadavky adekvátní a že elektrárna není riziková.

V prohlášení společnost Kyushu Electric Power Company uvedla, že rozhodnutí soudu podporuje její názor podložený patřičnými doklady, že bezpečnost jaderné elektrárny Sendai byla zajištěna.

Bloky 1 a 2 v Sendaiské elektrárně úspěšně obstály v bezpečnostní kontrole ze strany NRA v září loňského roku a díky tomu Kyushu Electric Power Company získala souhlas vlády prefektury, tedy města Sacuma-Sendai pro obnovení jejich provozu.

První blok JE Sendai je vedoucím představitelem procesu restartování jaderných bloků. Kyushu Electric Power Company získala souhlas NRA pro svůj konstrukční plán bloků minulý měsíc. To znamená, že reaktorový blok s výkonem 846 MWe je technicky připraven na obnovení provozu a provedené technické změny byly ověřeny regulátorem. To také znamená, že řízení společnosti Kyushu Electric Power Company, školení jejího personálu a její provozní postupy jsou v souladu s požadavky NRA.

Druhý blok JE Sendai a třetí a čtvrtý blok JE Takahama provozované společností Kansai Electric Power Company se nyní nachází v rané fázi procesu návratu do provozu. Bloky již byly upraveny, ale stále čekají na schválení prací úřadem NRA.

Nicméně minulý týden okresní soud prefektury Fukui uložil předběžné opatření k restartu dvou bloků Takahamské jaderné elektrárny po podobné petici od místních obyvatel. Kansai, která má údajně za cíl restart dvou reaktorů JE Takahama v listopadu, se proti rozsudku odvolala.

Dalších 15 reaktorů pokračuje v procesu návratu do provozu, který má za prioritu restartovat nejdříve nejpotřebnější reaktory v lokalitách a prefekturách, které jsou vstřícnější restartu. Veřejné prokázání kompetence obou energetických společností, NRA a samotného procesu je důležitým činitelem při vytváření důvěry japonské veřejnosti v bezpečnost jaderné energie.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..