Podle údajů organizátorů se sobotních protestních akcí v sedmi vytipovaných lokalitách zvažovaných pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu zúčastnili desítky až stovky lidí. Pochody byly symbolicky vedeny místy, na které bude v případě stavby úložiště vstup zakázán. Protestní akci nazvanou Den proti úložišti pořádaly obce a nevládní organizace. U Budišova na Třebíčsku vytvořil dav 300 obyvatel živý řetězec ve tvaru slova NE, na Klatovsku se rozezněly hodinu po poledni zvony.

645045
Protesty proti úložišti (zdroj: ČT)

 

Poprvé se tak děly protesty proti úložišti na všech sedmi vytipovaných místech najednou. Největší podporu zaznamenaly protesty na Klatovsku a na Třebíčsku.

V najití řešení, proti kterému by lidé neprotestovali, stále věří premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Každá země využívající jadernou energetiku musí počítat i s produkcí jaderného odpadu. „A pokud se máme chovat odpovědně vůči budoucnosti, tak bychom měli zajistit trvalé úložiště, které nebude ohrožovat životní prostředí. Lokalitu pro trvalé úložiště hledáme a já pevně věřím, že najdeme takové rozumné řešení, proti kterému nebude nutno protestovat,“ řekl dnes České televizi premiér.

S obcemi ve vytipovaných lokalitách bude podle něj komunikovat státní správa, která obcím poskytne všechny potřebné informace.

Odpůrci úložiště se na prvních dvou místech sešli dopoledne. V lokalitě Horka na rozmezí Třebíčska a Žďárska se sešlo asi 300 lidí. Svůj názor vyjádřili spojením se do živého řetězce ve tvaru slova NE. Lidem zde podle Jany Nožičkové ze sdružení Zdravý domov Vysočina vadí především přístup státu a možné zásahy do zdejší krajiny. „Je to vlastně taková bezmoc nějakým způsobem si vydiskutovat svoje podmínky, práva a možnost odmítnutí, když se nám to nebude líbit,“ řekla.

V Čertovce u Lubence na Lounsku přišlo Den proti úložišti podpořit asi 140 lidí. Přestože pršelo, pochod z Blatna přes Lubenec ke kostelu sv. Jiljí v Libyni si nenechalo ujít sedmdesát z nich. Další se pak přidali na koncertě u kostela.

Na ostatních pěti místech akce začaly odpoledne. Petiční listiny podepsalo při Dni proti úložišti v lokalitě Březový potok na Klatovsku 925 lidí, uvedl starosta Pačejova Jan Vavřička. Štafety z Pačejova do Chanovic se zde zúčastnilo asi 100 lidí, další pak přišli na koncert. V dotčených obcích se stejně jako na Klatovsku rozezněly na tři minuty zvony. „My jsme tady v Pošumaví a všechny naše obce leží v místě, kde je nádherná krajina. Takováhle gigantická stavba by to prostředí nenávratně narušila,“ řekl Vavřička.

Další pochod se udál v lokalitě Čihadlo na Jindřichohradecku. Pochodu z Lodhéřova na Čertův kámen se zde zúčastnilo 80 lidí. Okružního pochodu v jihočeské lokalitě Magdalena se zúčastnilo 70 odpůrců.

Protestní akce na Kraví hoře na Žďársku se zúčastnilo kolem sta lidí, happening na vrchu Čeřínek u Jihlavy podpořilo kolem 150 lidí. Program, který obsahoval i protijadernou taškařici zde pořádaly obce a aktivisté z lokality Hrádek.

SÚRAO ve svém prohlášení z minulého týdne uvádí, že si uvědomuje rozdílnosti názorů na úložiště. „Postoj odpůrců respektujeme, přičemž jejich výhrady jsou pro nás důležitým indikátorem toho, jakým oblastem musíme v komunikaci s lokalitami věnovat více pozornosti,“ uvedl ředitel správy Jiří Slovák.

Průzkumy pro potřeby úložiště chce SÚRAO zahájit v lokalitách Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok u Horažďovic v Plzeňském kraji, v Magdaleně na Táborsku, Čihadlu na Jindřichohradecku a na třech místech na Vysočině: Kraví hoře na Žďársku, Hrádku na Jihlavsku a Horce na Třebíčsku.

Loni v říjnu povolilo ministerstvo životního prostředí průzkumy na všech sedmi vytipovaných lokalitách, o něž SÚRAO žádala. Záležitost se však vrátila zpátky na ministerstvo. Důvodem byla odvolání obcí i občanských sdružení, nyní tak musí SÚRAO čekat na konečný verdikt. Lokalita pro hlubinné úložiště v České republice by měla být jasná do roku 2025. Stavba samotného úložiště pak bude realizována mezi lety 2050 a 2065.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..