Je tomu již rok co 10. dubna 2014 česká energetická společnost ČEZ zrušila tendr na dostavbu dvou bloků jaderné elektrárny Temelín. Stalo se tak po téměř pěti letech od vyhlášení tendru. Po dostavbě měla mít elektrárna více než dvojnásobný výkon. Výkon stávajících bloku je 2x 1078 MWe.

jaderná elektrárna Temelín
Stávající podoba JETE (zdroj: financninoviny.cz)

 

Výběrové řízení na dostavbu Temelína bylo společností ČEZ vyhlášeno 3. srpna 2009. Výkon i typ nových bloků měly vyjít z veřejné zakázky, odhadovaná cena se pohybovala v rozmezí 200 až 300 miliard korun.

Do tendru se přihlásili tři zájemci, americký Westinghouse, ruský Atomstrojexport a francouzská Areva. Konkrétní nabídky v roce 2012 podaly firmy Westinghouse, Areva a rusko-české Konsorcium MIR.1200, skládající se z firem Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress.

Následně byla ještě v roce 2012 z tendru vyřazena Areva, kvůli nesplnění požadavků výběrového řízení. V médiích se tehdy objevily informace, že Areva nenabídla ve svém projektu fixní cenu. Firma ale tuto informaci popřela. Kvůli sporu Arevy s ČEZem vydal soud v Brně v říjnu 2013 předběžné opatření, které zabraňovalo ČEZu podepsat smlouvu s případným vítězem tendru. O měsíc později pak Evropská komise požádala Českou republiku o dodatečné informace týkající se právě vyřazení Arevy z tendru.

V únoru 2014 premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že vláda nemá v úmyslu poskytnout záruky na výkupní ceny elektřiny z nových bloků JETE. Prezident Miloš Zeman se poté vyslovil pro vypsání nového tendru. Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš tehdy prohlásil, že si nedovede představit, že by firma mohla postavit dva nové bloky bez státní podpory a jestliže nedostane státní garance o návratnosti projektu, tendr zastaví. To na nakonec i stalo.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..