První blok jaderné elektrárny Novovoroněž II, jeden z nejrychleji rostoucích jaderných bloků v Rusku, bude uveden do provozu koncem roku 2015. V předstihu byly provedeny testy na bezpečnostních systémech s vodou proudící otevřenou reaktorovou nádobou. Nyní budou následovat práce na uvedení bloku do provozu.

novovoronezh_II_construction
Z fotografie staveniště je patrné, že první blok se blíží dokončení zatímco na druhém bloku je dokončována kopule kontejnmentu. (Zdroj: Rosatom)

 

Prvotní průplach reaktorové nádoby měl být proveden v březnu, odborníkům se však podařilo dokončit tento úkol již na konci února. Vodou byly zaplaveny také všechny důležité části primárního okruhu tedy nouzové systémy chlazení reaktoru, kompenzátor objemu, potrubí systému kontroly výkonu, zařízení a potrubí nouzového i běžného chlazení, nouzový systém vystřikování boru a systém pasivního chlazení.

„Průplach primárního okruhu se provádí ke zjištění případných problémů, jako jsou špatné svary nebo praskliny v potrubí nebo tlakové nádobě reaktoru,“ řekl Maxim Bogačko, ředitel Novovoroněžské pobočky společnosti Atomenergoprojekt, která vede výstavbu JE Novovoroněž II. „Propláchnutí primárního okruhu je důležitý milník ve výstavbě jaderné elektrárny. Demonstruje, že všechny systémy jsou připraveny na provoz. Nyní tak můžeme přistoupit k pracím na uvedení bloku do provozu.“

Jeho náměstek Michail Pinčuk poté dodal: „Během výstavby jasně pociťujeme, že jde o první blok tohoto typu, který stavíme. Spouštění bloků v Rostovské elektrárně bylo mnohem jednodušší, protože má 95 % zařízeních shodných s novými bloků Kalininské jaderné elektrárny. Reaktory VVER-1200 v JE Novovoroněž II ale používají mnoho nových zařízení, např. turbínu. Značné rozdíly jsou i ve strojovně jako takové. Je samozřejmě možné, že se objeví nějaké problémy, avšak nepochybujeme o tom, že první blok Novovoroněžské JE-II uvedeno do provozu včas.“

Další důležitou fází je zkušební studený a horký provoz reaktoru. Předpokládá se, že tyto zkoušky budou provedeny v měsíčním předstihu.

Stavební práce pokračují i na druhém bloku jaderné elektrárny Novovoroněž II. „Nyní se připravujeme na montáž polárního jeřábu na jeho místo v reaktorovém prostoru. Naplno probíhají i práce na čerpací stanici, diesel generátorech a na zařízení na demineralizaci vody,“ řekl Bogačko. „V současné době jsou instalovány ventily v kupoli. Různé svářečské práce jsou prováděny téměř 24 hodin denně. V září pokročíme k dokončení kontejnmentu.“ Společnost NIAEP předpokládá, že v tomto roce se podaří dokončit všechny stavební práce na tomto bloku. V příštím roce pak budou vystavěny inženýrské sítě.

„Dosud je to nejzajímavější a nejnáročnější práce v mém životě. Téměř 8 tisíc lidí pracuje přímo na staveništi, další pracují na různých pomocných zakázkách. Dohromady se tak na výstavbě podílí 10 tisíc lidí, což je množství srovnatelné s populací menšího města,“ řekl Bogačko. Dle jeho slov není náročnější a zodpovědnější práce než výstavba jaderné elektrárny, řízení tolika lidí není dle něj vůbec snadný úkol.

Zdroj: Rosatom Newsletter

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..