Polsko se stane pro společnost Westinghouse důležitým evropským trhem. V rozhovoru pro deník EurActiv to řekl viceprezident společnosti pro strategické a vnější evropské vztahy Mike Kirst.

2013-01-09_11-59-50
Řez blokem s reaktorem AP1000 od společnosti Westinghouse. (Zdroj: Westinghouse)

 

„Očividně, jeden z největších trhů, který hodlá rozvíjet jadernou energetiku je Polsko, jehož současný energetický mix spoléhá z téměř 90 % na uhlí. Splnění evropských požadavků na ochranu životního prostředí a energetická bezpečnost země jsou cíle, kvůli kterým leží polská energetická budoucnost v rozvoji jádra jako klíčového energetického zdroje. Proto věříme, že se Polsko stane pro naši společnost důležitým evropským trhem,“ řekl Kirst.

Polsko čelí stále přísnějším požadavkům na snižování emisí oxidů uhličitého a s takto silnou závislostí na uhlí se stává zajištění energetické bezpečnosti země velkým oříškem, dodal Kirst.

„Nyní Polsko hledá řešení své energetické situace a právě zde vstupuje do hry jádro. Země mluví o potenciální výstavbě až 11 jaderných reaktorů do roku 2030. Nemyslím si, že se tak bude dít v tomto měřítku a v takto krátkém časovém rámci, avšak samotná vize je správná. Polsko se tak pravděpodobně stane největším trhem pro jadernou energetiku v Evropě,“ podotknul Kirst.

 

Další evropské projekty společnosti Westinghouse

V Bulharsku má společnost Westinghouse akcionářskou dohodu s majitelem jaderné elektrárny Kozloduj na projekt sedmého bloku. Dohoda však závisí na tom, zda bude projekt  konkurenceschopný v porovnání se současnými a budoucími náklady na výrobu elektrické energie, uvedl Kirst. „Potřebujeme tedy určit, kdy vstoupí elektrárna do provozu. Řekněme, že se tak stane v roce 2025. Pak je ale potřeba zamyslet se nad tím, jaká bude v roce 2025 cena elektrické energie a kolik budou stát alternativy. Tyto aspekty je třeba ještě řádně zvážit,“ uvedl Kirst.

Z reaktorů, které má Westinghouse v Evropě rozjednané se do provozu dostanou nejdříve ty ve Velké Británii. Zde má Westinghouse předběžnou dohodu se společností GDF Suez na výstavbu tří reaktorů v jaderné elektrárně Moorside nedaleko jaderného komplexu Sellafield.

„To by mohl být náš vedoucí projekt v Evropě. Nyní jednáme s britskou vládou o výstavbě elektrárny podobné té Hinkley Point C, kterou budou stavět společnosti EDF a Areva. Poté přijde na řadu sedmý blok jaderné elektrárny Kozloduj,“ řekl Kirst.

Téměř tři roky práce strávil Westinghouse na tendru na dostavbu dvou bloků české jaderné elektrárny Temelín. V dubnu minulého roku byl tendr zrušen, avšak Westinghouse věří, že „nakonec Češi dojdou k tomu, že potřebují náhradu za stávající bloky. Otázkou je, kdy budou chtít tento proces obnovit,“ zmínil Kirst.

Na Slovensku a v Maďarsku společnost příležitosti nevidí, neboť obě země mají pro své nové jaderné projekty silné vazby s ruským Rosatomem, řekl Kirst. „Ale nedávno jsme jednali se Slovinskem o potenciálním rozšíření jaderné elektrárny Krško, která byla postavena již před mnoha lety,“ dodal.

 

Potenciální projekty na Ukrajině

Generální ředitel a prezident společnosti Westinghouse Danny Roderick, byl minulý týden na pracovní návštěvě na Ukrajině. Zde se on a viceprezident společnosti Kirst setkali s ukrajinským prezidentem, premiérem, ministrem energetiky a hlavou společnosti Energoatom.

Společnost Energoatom, která provozuje všech 15 ukrajinských jaderných reaktorů, nedávno oznámila plány na rozšíření spolupráce se společností Westinghouse. Plány obsahují rozšíření využití jaderného paliva založeného na americké technologii, podepsání memoranda, jehož cílem je seznámení pracovníků Energoatomu s konstrukcí reaktoru AP1000, a spolupráce s Westinghousem na budoucí ukrajinské továrně na výrobu jaderného paliva.

„Během našich jednání jsme položili stejnou otázku: Co všechno ještě potřebujete? Odpovědí nám bylo, že Ukrajina by potřebovala více zdrojů elektrické energie, neboť nedávno ztratila velkou část z její flotily uhelných elektráren na východě země,“ řekl Kirst. „Jednání byla zaměřena na výstavbu nových bloků, avšak o čem jsme se je snažili opravdu přesvědčit je to, že vidíme větší příležitosti ve zvýšení účinnosti současných reaktorů ve smyslu navýšení počtu dní, kdy opravdu vyrábí elektřinu, popřípadě navýšení jejich výkonu o 10 %. Předběžná data ukazují, že pokud navýšíme účinnost i výkon současných reaktorů o 10 %, bude to ekvivalent vybudování dvou nových bloků.“

„Mnoho z toho bude uděláno bez společnosti Westinghouse,“ řekl Kirst, „ přesto ale věříme, že tohle řešení by bylo pro Ukrajinu nejvýhodnější. Nové bloky by mohly přijít později, avšak nyní by mělo být prioritou zvýšení účinnosti a výkonu současných reaktorů.“

 

Projekty ve světě

Mimo Evropu staví Westinghouse čtyři bloky AP1000 v USA a další čtyři v Číně. První z nich by měl být dokončen v Číně příští rok. Nyní Westinghouse jedná s čínskými partnery o výstavbě dalších.

„Číňané jsou odhodláni standardizovat jejich jaderný program. Postavili zástupce téměř všech designů; francouzský, ruský, kanadský, nyní chtějí vybrat, který z nich budou replikovat na národní úrovni. Ze všech návrhů si vybrali ten náš. V příštím desetiletí tedy bude v Číně k vidění mnoho reaktorů AP1000 a jejich derivátů,“ dodal Kirst.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..