Nový tendr na výstavbu nových jaderných bloků v ČR by měl ČEZ vypsat nejpozději příští rok. Pro Český rozhlas to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Stavět by se měly celkem dva bloky, přičemž jeden by měl vyrůst v Dukovanech, druhý v Temelíně.

image
Ministr financí Andrej Babiš (zdroj: ekonomicky-denik.cz)

 

„Příští rok je nejzazší termín. Musíme postavit nový blok v Dukovanech a následně v Temelíně. ČEZ je na tom finančně velice dobře, jeho zadlužení je nejmenší v Evropě,“ uvedl ministr financí.

„Je to postoj pana Babiše, který tlačí vedení ČEZ a také dozorčí radu, že to mají dělat na vlastní riziko,“ uvedl v reakci na Babišova slova ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Přesto že je potřeba ještě vyřešit řadu otázek, příští rok jako termín vypsání nevyloučil. Jednou z těchto otázek je i to, že v jaderné elektrárně Dukovany dosud neproběhla příprava na výstavbu nových bloků, neboť předchozí tendr se týkal pouze Temelína.

I podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše není dosud rozhodnuto ani o lokalitě ani o termínu. „Naše strategie je postavena na provozování klasické energetiky včetně jaderné. Je to především o provozování našich šesti současných bloků,“ uvedl Beneš. Podle něj záleží i na státní energetické koncepci jak bude ČEZ plánovat svoji další činnost. Koncepci má vláda teprve schvalovat. Energetická koncepce by měla obsahovat mimo jiné i to, kdy a kde by měly nové jaderné bloky v České republice vyrůst.

Tendr na dostavbu dalších dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín zrušil ČEZ loni v dubnu. Jako hlavní důvod uvedl neposkytnutí státních garancí. Jako nejreálnější variantu výstavby nových bloků považuje ministr Mládek to, že výstavbu povede dceřiná firma ČEZu, do které by mělo být vyčleněno staveniště, jeho příprava a know-how.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..